16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

ASDER'den Başbakan'a iade-i itibar teşekkürü - 17:15

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen sözleşmeli erbaş ve darbe mağduru subaylara iade-i itibar getiren yasa tasarısı Adaleti Savunanlar Derneği(ASDER) tarafından memnuniyetle karşılandı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen sözleşmeli erbaş ve darbe mağduru subaylara iade-i itibar getiren yasa tasarısı Adaleti Savunanlar Derneği(ASDER) tarafından memnuniyetle karşılandı. ASDER Yönetim Kurulu konuya yakın ilgi gösterdiği için Başbakan Erdoğan başta olmak üzere bütün kabine üyelerine teşekkür etti.
TBMM 'de sözleşmeli erbaş ve 926 sayılı Personel Kanunu'nda yapılan değişiklik hakkındaki kanun yasalaştı. Kanunun yasalaşmasıyla birlikte darbe mağduru subaylarda iade-i itibar kazanacak. Mecliste onaylanan kanunun kendilerini sevindirdiğini belirten ASDER Yönetim Kurulu yaptıkları yazılı açıklamada, "28 Şubat 1997 zihniyetinin kabus gibi çöktüğü bir dönemde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden hukuksuz bir şekilde Yüksek Askeri Şura Kararları ile tasfiye edilen askerler, dün TBMM de oturuma katılan 243 milletvekilinin 233'ü tarafından kabul edilen bir yasa ile aklanmışlardır." ifadelerine yer verildi. Açıklamada bazı emekli askerlerin kapsam dışı kaldığına dikkat çekilerek, YAŞ mağduru olan askerlerin zedelenen itibarlarının geri verildiği belirtildi.
    Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Yargıya açık işlemlerle re'sen emekli edilen bazı arkadaşlarımız kapsam dışı kalmış ve maddi ve manevi kayıpların bir kısmı karşılanamamış olsa da, bu yasa ile; YAŞ mağdurları aklanmış ve zedelenen itibarları iade edilmiş, yeniden Silahlı Kuvvetler emeklisi statüsünü elde etmiş, geniş bir sosyal güvenceye kavuşmuş, çok zor durumdaki arkadaşlarımız da kamuda bir iş ve çalışma güvencesi kazanmış olacaklardır. Aynı yasa ile 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 mağdurlarının da haklarını kazanmış olmaları ASDER Camiasını ayrıca memnun etmiştir. Bundan dolayı Hükümet'e ve Başbakanımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Ancak, çıkacak yasanın uygulamasının adil olmasını, AYİM 'in adil karar verebilmesi için, askeri hakim bağımsızlığı ile ilgili uyum yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini, bütün Mağdurları kapsayacak yeni bir yasanın çıkarılması için çalışmaların ara verilmeksizin hemen başlatılmasını talep ediyoruz. Haksızlıklara karşı duyarlık göstererek desteğini esirgemeyen milletimize ve değerli basınımıza, hukuk dışı uygulamaların sonuçlarını kaldıracak bir yasaya tam destek veren TBMM'nin değerli üyelerine, yasanın hazırlanması ile bizzat ilgilenerek bu şekle gelmesini sağlayan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Yasanın tüm ilgili taraflara ve milletimize hayırlı olmasını dileriz."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA