28 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

ASKİ, Başkent'in suyunu mobese benzeri 'scada sistemi' ile izliyor - 11:37

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, Başkent'in şebeke suyunu ASKİ'nin mobesesi olan İzleme, Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (scada) ile tek merkezden kontrol ettiklerini söyledi.
ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, Başkent'in şebeke suyunu ASKİ'nin mobesesi olan İzleme, Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (scada) ile tek merkezden kontrol ettiklerini söyledi.
Ankara'nın içme su ihtiyacını karşıladıklarını ve alt yapı hizmetlerini sağladıklarını Kılıç, ASKİ'nin 1 milyon 603 bin abonesine en iyi hizmeti vermek için gelişen teknolojinin tüm imkanlarını kullandıklarını kaydetti.
    ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç, Başkent'in içme suyunu temin ederken kesintisiz, kaliteli ve güvenli hizmet vermek için şebekenin ve tüm tesislerin tek merkezden kontrol altında tutulmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Kılıç, scada sistemi ile işletmelerde meydana gelebilecek herhangi bir arızaya anında müdahale edilerek, sorunların kısa sürede çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

    24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET
    Scada sistemi ile su kaçakları, şebeke arızalarının anında giderilmesinin yanında suyun kalitesinin de aynı düzeyde tutulduğunu ifade eden Kılıç, "Ankara genelindeki 106 su deposu, 59 pompa istasyonu, 93 ölçüm noktası scada sistemine bağlıdır. Dağınık bir şekilde bulunan birimlerimiz, kurulan haberleşme sistemi ile Scada Merkezi'nde toplanmakta ve tüm birimler buradan yönetilmektedir." dedi.

    ASKİ İŞLETMELERİ İLE KESİNTİSİZ BAĞLANTI
    Scada sisteminin, Ana Kontrol Merkezi ile sürekli bağlantı halinde olan dış istasyonlardan oluştuğunu belirten Kamil Kılıç, "ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Scada Ana Kontrol Merkezi, son derece gelişmiş bilgisayarlarla donatılmış, özel bilgisayar yazılımları ile desteklenmiştir. Vardiya sistemine göre 24 saat kesintisiz hizmet veren merkezde, 3 operatör sürekli bilgisayar başında bulunarak, dış istasyonlardan gelen verileri alıp değerlendirir." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA