28 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Av sporunu katliama çevirenlere 257 bin TL para cezası kesildi (Özel) - 11:29

Çevre Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün spor amaçlı yapılmasına izin verdiği avcılığı suistimal edenlere 257 bin lira para cezası verildi.
Çevre Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün spor amaçlı yapılmasına izin verdiği avcılığı suistimal edenlere 257 bin lira para cezası verildi.

Örnek ve özel avlak alanlar dışında av yapılması yasak olmasına rağmen bazı avcılar, bu yasaklara ve kurallara uymamakta direniyor. Bu kapsamda Samsun'da av sezonu boyunca kurallara uymadıkları ve fazla hayvan avladıkları tespit edilen 203 kişiye 158 bin TL idari para cezası, vurdukları hayvan başına da 72 bin TL tazminat cezası olmak üzere toplamda 257 bin TL para cezası kesildiği öğrenildi.
Samsun İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, sezon boyunca sürdürdüğü kaçak avcı takibine devam ediyor. Kaçak avcı izi süren müdürlük ekipleri, sezon boyunca 225 avcının tüfeğine el koydu. Bunlardan 75'i daha önce satılıp hazineye gelir kaydedildi. Şimdi de el konulan 150 tüfeğin satışı gerçekleştirilecek. Bu satıştan da 50 bin TL gelir elde edilmesi bekleniyor.

Av sezonuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'ra konuşan İl Çevre ve Orman Müdürü Ömer Albayrak, avcılığa spor amaçlı başlayıp hayvan katliamına dönüştürmek isteyenlere göz açtırmayacaklarını söyledi.
Hayvanların da yılın belli dönemlerinde üreme ve büyüme dönemleri olduğunu ifade eden Albayrak, "Avcılığı sporun dışına çıkarıp bilinçsizce hareket eden, önüne gelen her hayvanı avlamak isteyen avcılarımız var. Bu bilinçsizce hareketler, hayvanlarımızın neslini tüketeceği gibi her yıl avlanacak hayvan sayısını da azaltıyor. Bunlara yönelik takiplerimizi sürdüreceğiz. Müdürlük olarak spor amaçlı avcılıkla uğraşanları destekliyoruz. Avcılığın sportif yönünün nasıl yapılacağı da kurallarla bellidir." dedi.

Bu güne kadar 3 bin kişiye yasal avcılık belgesi verdiklerinin altını çizen Çevre ve Orman İl Müdürü Albayrak, "Avcılık sporunu Çevre ve Orman Bakanlığı'mız da destekliyor. Devam etmesi için gerekli kolaylığı sağlıyoruz. Ancak avcılarımızın bunu fırsat bilip kurallar dışına çıkmamasını bekliyoruz. Aksi halde yakaladığımız zaman hem av tüfeklerine el koyuyoruz hem de idari para cezasının yanında vurdukları fazla hayvan başına tazminat cezası kesiyoruz." uyarısını yaptı.

Bilinçli ve sportif avlanma yapılırsa hayvan katliamının önüne geçileceğini vurgulayan Albayrak, av sezonu başladı diye önüne gelen her hayvanı vurmaya kalkışan avcıların hem hayvan katliamı yapacağını hem de bu hayvanların nesillerinin tükenmesine neden olacağını kaydetti. Hayvanların belli aylarda üreme dönemleri olduğuna dikkat çeken Bayraktar, "Buna dikkat etmeyen avcılar gelecek yıllarda vuracak hayvan bulamaz. O nedenle avcılarımızı duyarlı olmaya ve kuralların dışına çıkmamaya davet ediyoruz." çağrısında bulundu.

"KAÇAK AVLANANLARI İHBAR EDİN"

İl Çevre ve Orman Müdürü Ömer Albayrak, bakanlığın 18 Ağustos'ta başlayan 2010-2011 av sezonunun kapandığını açıklamasına karşın avlananlar olduğunu hatırlatarak, il müdürlükleri olarak, kaçak avlanma yapmak isteyen avcılara da engel olmaya çalıştıklarını belirtti.

Albayrak, kaçak avcılık yapıldığını görenlerin, Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Jandarma, 177 Orman İhbar Hattı, Orman İşletme Müdürlüğü, saha bekçisi, emniyet birimleri, fahri av müfettişlerine haber verebileceğini sözlerine ekledi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA