23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bahar sendromu baş dönmesini tetikliyor - 11:33

Uzmanlar baharın kendisini gösterdiği bu günlerde bahar sendromu uyarısında bulundu.
Uzmanlar baharın kendisini gösterdiği bu günlerde bahar sendromu uyarısında bulundu. Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, çeşitli hastalıkların belirtisi olan baş dönmesinin (vertigo) insanların kendisini halsiz ve bitkin hissettiği bahar sendromu (yorgunluğu) ile birleştiğinde yatmaya mecbur bırakabileceğini söyledi. Dr. Akan, baş dönmesi şikâyetlerinin bahar mevsiminin kendini hissettirmeye başladığı bugünlerde artış gösterdiğine dikkat çekti.
    Türkiye'de baş dönmesi ağrıdan sonra doktora başvuru nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Baş dönmesi bir hastalık olmamasına rağmen ağrı gibi yanlış giden bir durumun bir hastalığın habercisi olabiliyor. Büyük oranda iç kulak sorunlarından kaynaklanan baş dönmesi beyin ve beyincik gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları sebebiyle de meydana gelebiliyor.
    Dr. Özcan Akan, baş dönmesinin bahar sendromuna neden olan ani hava değişimleri, göz hastalıkları, ilaç zehirlenmesi, düşük tansiyon, damar sertliği, araç tutması ve kansızlık çeken hastalarda görülebileceğini kaydetti. Önemsenmeyen baş dönmesinin kronik hale geleceğinin altını çizen Dr. Akan, şunları söyledi: "Baş dönmesi deyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem anlaşılıyor. Bu durum hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissine kadar değişebiliyor. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde ortaya çıkabiliyor. Bahar aylarında virütik enfeksiyonlar mevsim dönüşümü ve ani hava değişimlerine bağlı olarak daha sık görülür. Doğal olarak bu enfeksiyonlardan iç kulak da etkilenir. Vertigo, çoğu insanda rastlanan bahar sendromuyla birleştiğinde kişiyi yatağa mahkum bırakabilir. Çünkü, bahar yorgunluğunda, kişi kendini halsiz, bitkin, yorgun ve mutsuz hisseder. Bu duruma bir de baş dönmesi eklendiğinde hastalığın şiddeti de o denli fazla oluyor."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA