23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Arınç: Mehmet Akif'i seviyoruz, benim ilk torunumun adı da Akif - 14:15

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'u anlamak ve anlatmak için saatlerin yeterli olmayacağını belirterek, ''Biz onu seviyoruz, ondan memnunuz.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'u anlamak ve anlatmak için saatlerin yeterli olmayacağını belirterek, ''Biz onu seviyoruz, ondan memnunuz. Onun şiirleri okunurken gözlerimiz yaşarıyor. Millî mücadeleyi, mücadelemizin kahramanlarını hatırlıyoruz. Benim ilk torunumun adı da Akif.'' dedi.
İstiklâl Marşı'nın TBMM tarafından kabulünün 90. yıldönümü dolayısıyla Manisa Belediyesi Tiyatro Salonu'nda kutlama ve anma programı yapıldı. Cumhuriyet Lisesi tarafından düzenlenen programda konuşan Bakan Arınç, "İstiklâl Marşı'ndan Asım'ın Nesli'ne, Süleymaniye'den Gölgeler'e kadar onun şiirlerinde Anadolu insanı kendisini bulmuştur; Akif'i kendisinden kabul etmiştir. O, ırkçılığa karşıdır. O, Türk milletinin bir ferdi olarak, Arnavut anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir ama milletin beraberliğini, bütünlüğünü savunmuştur. İstiklâl mücadelesini, bu milletin bütünlüğü adına yapıyordu. Günümüzde ırkçılık, bir fitne olarak yayılıyor ve nerede etnik kökene dayalı ırkçılık hareketi varsa arkasından birçok olumsuzlukları getiriyor. Akif, bizi bütünleştiren ve millet şuuruna erdiren ahlâkımızın, inancımızın, kültürümüzün ayakta durmasını istiyordu." şeklinde konuştu.

ARINÇ'IN GÖZLERİ DOLDU, SESİ TİTREDİ
Mehmet Akif'i anlatmak için saatlerin yeterli olmayacağını dile getiren Bakan Bülent Arınç, konuşurken çok duygulandı: "Onun Safahat'ını okuyalım, onunla ilgili kitapları okuyalım. Bu anma programını hazırlayan öğrencilerimizin de onun şiirinde dediği gibi Asım'ın neslinden olduğuna inanıyorum. Akif'i sevdiklerine inanıyorum. Ben de Akif'i çok seviyorum. İlk torunumun ismi Akif oldu. Çok şükür daha Akif'ler yetişecek, Akif'ler büyüyecek ve inşallah bu ülke, geçmişteki büyük güçlü Türkiye olacak."
Arınç daha sonra İstiklâl Marşı'nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi. Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı oratoryoyu seyreden Bakan Arınç'ın, yarışmada birinci olan İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi öğrencisi Mesut Günercan'ın İstiklâl Marşı'nı okuması sırasında duygulandığı ve gözlerinin yaşardığı görüldü.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA