23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Çubukçu: Türkiye'yi yurt dışında temsil eden eğitimcilerin ardında büyük fedakarlık var - 17:21

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Türkiye'yi yurt dışında temsil eden eğitimcilerin ardında büyük fedakarlık olduğunu biliyoruz.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Türkiye'yi yurt dışında temsil eden eğitimcilerin ardında büyük fedakarlık olduğunu biliyoruz." dedi. Bakan Çubukçu, dünyanın farklı ülkelerinde görev yapan öğretmenlerin her zaman yanında olduklarını ve onları yürekten desteklediklerini dile getirdi.

Öğretim Kurumları Temsilcileri 3. Toplantısı Rixos Otel'de başladı. Yurt dışındaki okulların yol haritalarının masaya yatırılacağı ve dünyanın dört bir köşesine yayılmış Türk okullarına ait sunumların gerçekleştirileceği toplantılar, üç gün sürecek.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, konuşmasında, Türkiye'yi ve Türk dilinin dünya dili olmasında büyük fedakarlıklar gösteren gönül elçilerinin önemli bir başarıya imza attığını dile getirdi. Çubukçu, "Devletimizi, ülkemizi ve kültür değerlerimizi tanıtan, Türk dilinin yaygınlaştırılmasında katkıda bulunan ve yüz binlerce yabancı öğrenciye ulaşan ülkemizi en iyi şekilde temsil eden temsilcilerinin bu başarısının ardında büyük bir emek, çaba ve fedakarlık olduğunu biliyoruz." şeklinde konuştu.
Tohumun, varlığını ağaç için feda etmesi ile dallar, çiçekler ve meyvelerin oluştuğunu aktaran Çubukçu, "Yeryüzünün her köşesinde meyve veren, çiçek veren başarılarınızın devamını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü Hasan Kaplan da Türk okulları ile kültür diplomasisinin en iyi örneklerinin verildiğini belirterek, "Bu eğitim faaliyetleriyle Türk kültürü karşılaştığı farklı kültürlerle girdiği etkileşimle, halkların birbirini tanımalarını ve yakınlaşmalarını sağlamıştır. Türkçe'nin dünya dili olmasını sağlamıştır." dedi.
Kaplan, yurt dışındaki eğitim kurumlarının bu anlayışla faaliyetlerini sürdürdüğünü ve bulunduğu ülkelerin teveccühünü kazandıklarını dile getirdi. Kaplan, dünya ülkeleriyle birlik ve beraberlik ile kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesinde, gönül köprülerinin kurulmasında Türk okullarının önemine dikkat çekti. Toplantılarda, 88 ülkeden temsilcinin katılacağını ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacağını belirten Kaplan, toplantının daha sonra kitaplaştırılacağını aktardı.

Yurt dışında Türk girişimciler tarafından açılan öğretim kurumları adına konuşan Burtaç Giray ise 14 yıldan bu yana bu toplantıların gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi.
Türkiye'yi temsil eden okulların, bulundukları ülkelerde çağdaş, modern bir çizgide eğitim verdiğini ifade eden Giray, "Öğrencileri, uluslararası bilim olimpiyatlarında dereceye girerek, güzel Türkçemizi dünya dili haline getirme adına epey bir yol almamıza rağmen, önümüzde daha uzun bir yol var.'' diye konuştu.

Toplantıda, yurt dışındaki okulların eğitim faaliyetlerini ve bulundukları ülkelerdeki halkla ilişkilerini gösteren sinevizyon gösterisi sunuldu. Konuşmaların sonunda, Yurt Dışı Eğitim Öğretim Eski Genel Müdürü Aysal Ataç, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya bir plaket takdim etti. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA