18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Gönül: Silahımızı, parçamızı kendimizin üretmesi lazım - 18:44

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, geçmişte dost bilinen ülkelerin Türkiye'ye ambargo koyduğunu hatırlatarak, "Libya benzin, Pakistan parça vermeseydi uçaklarımız uçamayacaktı.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, geçmişte dost bilinen ülkelerin Türkiye'ye ambargo koyduğunu hatırlatarak, "Libya benzin, Pakistan parça vermeseydi uçaklarımız uçamayacaktı. O zaman ne yapmamız lazım, silahımızı, parçamızı kendimizin üretmesi lazım." dedi.
Şimdi askeriyede kullanılan silahların bir kısmını Türkiye'nin yaptığını ifade eden Gönül, "Hazır alım helikopter ihalesini iptal edip, yerli yapım ihalesini kendimiz yaptık. Türk mühendisleri yerli helikopteri yaptı. Test uçuşları yapıldı." diye konuştu.

Seçim çalışmalarını Antalya'da sürdüren Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kepez Sanayici ve İş Adamları Derneği (KEPSİYAD) Yönetim Kurulu üyeleri tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Gönül, 8.5 yıldır savunma bakanı olarak görev yaptığını ifade etti. Savuma Bakanlığı'nın önemli bir kurum olduğunu belirten Gönül, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni harbe hazırlamakla görevli olduklarını kaydetti.
Türkiye'nin etrafının tehlikelerle ve çatışmalarla dolu olduğunu ifade eden Gönül, "Dünyada 18 çatışma bölgesi var. Bunlardan 13'ü Türkiye'nin etrafında. Balkanlar, Kosava, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan. Bunlar büyük kanların döküldüğü yerler. Şimdi orada Türk askerleri nöbet tutuyor. Irak, her bakımdan üzüntüler dolu bir konu. Yüz binler hayatını kaybetti. Milyonlar evlerini kaybetti. Filistin-İsrail çatışmalarını anlatmaya gerek yok. Diğer Arap ülkelerindeki sıkıntılar belli. Batıda ülkeler ekonomik çalkantılarla iç içe. Başta Yunanistan olmak üzere. Böyle bir ortamda silahlı kuvvetleriniz yoksa, bilesiniz ki uluslararası temaslarda dostluklar değil menfaatler vardır. İstiyorsan sulhu salah, hazır ol harbe." diye konuştu.

Savunma Bakanlığı olarak temel hedeflerinden birinin harbe hazır olmak olduğunu ifade eden Gönül, bunun da malzemelerle yapılması gerektiğini söyledi. Harbin dışa güvenilerek yapılamayacağını belirten Gönül, 1974 Kıbrıs çıkartmasında yaşananları hatırlattı. Kıbrıs çıkartmasının, oradaki Türklerin hayatlarını kurtarmak için yapıldığını anımsatan Gönül, şunları söyledi:
"Ama ne dost bildiğimiz ülkeler bize ambargo koydu. Libya benzin, Pakistan parça vermeseydi uçaklarımız uçamayacaktı. O zaman ne yapmamız lazım, silahımızı, parçamızı kendimizin üretmesi lazım. 8.5 yıldır bunu yapıyoruz. Şimdi askeriyede kullanılan silahların bir kısmını biz yapıyoruz. Hazır alım helikopter ihalesini iptal edip, yerli yapım ihalesini kendimiz yaptık. Türk mühendisleri yerli helikopteri yaptı. Test uçuşları yapıldı." Konuşmaların ardından Bakan Gönül, KEPSİYAD üyelerine plaket verdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA