18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bakan Günay: Son 3,5 yılda 3 binden fazla tarihi eseri geri getirdik - 16:03

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurtdışına götürülen tarihi eserleri tek tek geri getirmeye başladıklarını söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurtdışına götürülen tarihi eserleri tek tek geri getirmeye başladıklarını söyledi. Son 3,5 yılda 3 binden fazla eseri geri aldıklarını, bunların başında da İzmir'in Bergama ilçesindeki Hattuşaş sfenksinin geldiğini kaydetti.
Berlin'deki temasların netice verdiğini ve Alman yetkililerin kendilerini haklı bulduğunu aktaran Günay, Almanların yaptığı Hattuşaş kazılarının 94. yılında götürülen eserin bu yıl geri alınacağını belirtti. Türkiye'nin üzerinde oturduğu tarihi zenginliğin kültürlerin gelişmesiyle açığa çıktığını vurgulayan Bakan Günay, "Ondan önceki beş altı yılda ise 2 bin küsur eser götürülmüş ama biz ısrarlı bir takiple son üç yıl içinde, bir kısmı sikke olan arkelolojik eserlerin birçoğunu geri aldık. Biz petrol değil ama inanılmaz bir tarihi zenginliğin üzerinde oturuyoruz. Dünyada ulaşım imkanları arttıkça, dünya daha bilgili hale geldikçe bizim bu zenginliğimizin kıymeti de gün artacak." dedi.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)'nin İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakanı, ülkenin kabuğunu kırdığını ve turizmde önde bir konuma yükseldiğini söyledi. Hedef olarak yedincilik yerine ilk beşi planladıklarını aktaran Bakan Ertuğrul Günay, "Türkiye'ye gelen turistlerin sayısını 15 milyon arttırdık; 1983'ten 2003 yılına kadar ise sayı 13 milyondu. Bu da Türkiye'nin altyapısının, imajının ve iç barışının gelişmesi sayesinde oldu." şeklinde konuştu.
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise 2016 yılında müzelere 50 milyon ziyaret ve 1 milyar 157 milyon dolar gelir hedeflediklerini kaydetti. Müze Kart sayesinde 50 milyon kişinin müzeleri gezdiğini, 7 milyon 800 bin kaçağın da önlendiğini aktaran Ulusoy, İzmirlilerin Bakan Günay'ın kıymetini bilmesi gerektiğini ifade etti. Toplantıya, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA