22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Başbakan'dan iş adamlarına: Yatırımlarınızı ülke geneline yayın - 16:34

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iş adamlarından, yatırımları ülke geneline yaymalarını istedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iş adamlarından, yatırımları ülke geneline yaymalarını istedi. Erdoğan, ''Türkiye, işte bugün paranın aktığı ve akacağı konum haline geldi. Bu ülkeye ve bu millete katkı sağlayacak her yatırıma kapılarımızı açtık. İş adamlarımızdan, yatırımlarını ülke geneline yaymalarını istiyoruz.'' dedi.

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, Rus ortak MMK ile Atakaş Şirketler Grubu tarafından yapımı tamamlanan 2,5 milyon ton üretim kapasiteli 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak MMK Atakaş Metalurji Sanayi Ticaret ve Liman İşletmeciliği tesisinin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.
Demir çelik tesisinin, sadece fabrikanın ihtiyacını karşılamakla kalmayacağını ifade eden Başbakan, tesisin tüm bölgedeki ihtiyacı karşılayacağını belirtti. Açılan tesisin, Türkiye'nin en önemli sorunlarından olan dış ticaret açığının kapanmasında etkili olduğuna vurgu yapan Erdoğan, hizmete sokulan tesisin istihdam açısından da önemli yere sahip olduğunu söyledi.

"PARANIN DİNİ, İMANI, VATANI OLMAZ"
Türk-Rus ortak MMK ile Atakaş Şirketler Grubu tarafından yapımı tamamlanan Demir-Çelik tesisinin açılışında vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan, ''Paranın dini, imanı, vatanı olmaz, para paradır. Para adeta cıva gibidir. Kendisine uygun nereyi bulursa para oraya akar. Türkiye, işte bugün paranın aktığı ve akacağı konum haline geldi.'' ifadelerini kullandı.
Türkiye'de her yatırıma açık olduklarını kaydeden Başbakan, ''Bu ülkeye, bu millete katkı sağlayacak her yatırıma kapılarımızı açtık. İhracatımız 8 yılda 36 milyar dolardan 114 milyar dolara yükseldi. Turist sayısını 13 milyondan 28 milyonun üzerine çıkardık. Yaptıklarımızın hepsi önemli ama hala Türkiye'nin potansiyelini harekete geçirmediğimizi söylemek istiyorum. Araba üretmenin yanında araba tasarlamalı, kendi markamızı oluşturmalıyız. Bilgisayarda, beyaz eşyada yeni teknikler kullanmalıyız. Biz Türkiye'yi her alanda küresel güç haline getirecek tohumları attık. Demokrasiden hukuka her alanda düzenlemeler yapıyoruz. Bize uzanan her eli geri çevirmiyoruz.'' dedi.

MMK-ATAKAŞ 2500 KİŞİYİ İSTİHDAM YAPACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Türk - Rus ortaklar MMK ile Atakaş Metalurji Sanayi Ticaret ve Liman İşletmeciliği tesisi, 2,5 milyon ton yıllık üretim kapasitesiyle 2 bin 500 kişiye sürekli istihdam sağlayacak.
Türkiye'nin özel sektör tarafından demir-çelik sektöründe sıfırdan yapılan en büyük yassı mamul yatırımı olan MMK-Atakaş Demir Çelik tesisi ile birlikte 10 milyon ton elleçleme kapasitesine sahip limanı da bulunuyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA