28 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Başbakan Erdoğan: Kadına şiddete tolerans göstermeyeceğiz - 17:19

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın neresinde olursa olsun şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, kadına şiddete tolerans göstermeyeceklerini söyledi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın neresinde olursa olsun şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, kadına şiddete tolerans göstermeyeceklerini söyledi. Havaalanı terminal binası başta olmak üzere 76 yatırımın açılışını gerçekleştirmek üzere Hatay'a gelen Başbakan Erdoğan konuşmasında ilk olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Hatay'da yüzyıllardır kadına karşı ayrımcılık yapmayan bir kültür olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Yine biliyorum ki farklı kültürlerin bir arayada yaşama anlayışı var. Biliyorum ki Hatay hoşgörünün sevginin ve saygının şehri. Yanlış yola giden ayrımcılık yapan, kadına çocuğa şiddet uygulayan varsa kadın kardeşlerimden rica ediyorum haklarını arasınlar. Dünyanın neresinde olursa olsun haklarına sahip çıksınlar. Hatay dünyaya hoşgörüsü ile örnek olmuş bir şehirdir.Kadına çocuğa yaşlıya el kaldıran kendi inançlarına kendi atalarına el kaldırmıştır. Kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşıyız asla tolerans göstermeyeceğiz." dedi.

Hataylılarla hasret gidermek için bugün Hatay'a geldiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "6 şubatta Hatay'a geldim. Sınırda Türkiye-Suriye dostluk barajının ilk adımlarını attık. O gün program yoğunluğu nedeniyle sizlerle kucaklaşamadık. Bugün bir kez daha Hataydayız. Bugün burada hasret gideriyoruz. 76 tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Halep oradaysa arşın burada. Yol ve kavşakların, öğrenci yurdunun, TOKİ konutlarının resmi açılışını yapıyoruz. Hataylılara yakışan bir teminal binası inşa ettik. 2007 yılında başladığımız Antakya Havalaanı yolunu da bitirdik. Köprü ve kavşakları tamamladık. Hatay 92,5 trilyonluk yatırımı sizlerin hizmetine sunduk." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Yağan yağmur altında sizleri fazla bekletmek istemiyorum. Ama rahmetten kaçılmaz demeyin. Zira Amik Ovası bu rahmetle bereketleniyor. Bu bereket her geçen gün artacak. Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a denizin 150 metre derinliğinden su hattını inşaa etmeye başlayacağız. 3,5 sene sonra Kuzey Kıbrıs'a su vereceğiz. Türkiye bu, biz buyuz. İnşallah Asi Nehri üzerindeki dostluk barajının inşaası ile taşkınlardan da kurtulacağız. Fakat artık Türkiye Suriye arasında birşey var mı, yok. Suriye de kazanıyor. Türkiye de kazanıyor. Hatay da Halep de Gaziantep de kazanıyor. Neden bu güne kadar bu yanlışlar yapıldı. İş bilenin kılç kuşananın. Güzel günler yakındır. Sizleri ve 76 eserin Hatay'a ülkemize milletimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Görev süresi dolan Bakanlara teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "Bugün anayasa gereği görev süresi dolan evladınız kardeşiniz Adalet Bakanımız Sadullah Ergin'e, İçişleri Bakanımız Beşir Atalay'a ve Binalı Yıldırım Bey'e teşekkür ediyorum. 12 Haziranda, 2023 cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne daha güzel hazırlanacacağız." ifadesini kullandı. Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda ise Hataylılarla "Beraber Yürüdük Biz bu yollarda, beraber ıslandık yağmur altında, dinlediğim tüm şarkılarda bana herşey sizi hatırlatıyor" sözlerini beraber söyledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından 76 yatırımın toplu açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan daha sonra yeni açılan terminal binasını gezdi. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ve bakanlar bu akşam Ottoman Palacede basına kapalı olarak gerçekleştirilecek kadınlar günü etkinliğine katılacak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA