16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Başkan Güzelbey: Gaziantep, tarihi ruha sahip bir kent - 16:11

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "İnsanlarımız Gaziantep'in tarih ve kültürü konusunda net bir bilgiye sahip değildi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "İnsanlarımız Gaziantep'in tarih ve kültürü konusunda net bir bilgiye sahip değildi. Şehre güzel şeyler kazandırdık." dedi.

Anadolu Düşünce Grubu tarafından, Grand Otel'de gerçekleşen 'Kentlerin Ruhu' panelinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey,
Prof. Dr. Metin Sözen ile 2004 yılında tanışmaları ile Gaziantep'in tarihi eserler konusunda kaderinin değiştiğini söyledi.
Güzelbey, "Gaziantep, daha önceleri dışarıdan bakıldığında sanayisinin yanında mutfağı iyi olan bir kent olarak biliniyordu. İnsanlarımız Gaziantep'in tarih ve kültürü konusunda net bir bilgiye sahip değildi. Değerli hocamız Prof. Dr. Metin Sözen ile ilk tanışmamızda Gaziantep hakkında öyle güzel şeyler söyledi ki bizler adeta ilham aldık. Hocamız Gaziantep'teki tarihi eserlerin korunmasına ve tekrar kazandırılmasına yönelik bir yol haritası çizdi. Biz bu yol haritasını takip ederek şehrimize çok güzel şeyler kazandırdık. Bu eserleri meydana getirdiğimizde elimizde bir mücevheratın olduğunu sonrada farkına vardık." dedi.

Anadolu Düşünce Grubu'nun böyle bir organizasyon yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise Anadolu'nun dünya düşünce tarihinin yazıldığı yer olduğunu vurguladı. Prof. Sözen, şöyle dedi:
"Anadolu büyük düşünürlerin çıktığı yerdir. Böyle bir düşünce grubunun Gaziantep'te faaliyet göstermesi bizleri gururlandırıyor. Gaziantep, ÇEKÜL ile uyumlu çalışan ender kentlerden. Gaziantep'te her şeyden önce başarılı bir belediye başkanı var. Başkan ve ekibine tarih ve kültüre verdikleri önemden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum."

Anadolu Düşünce Grubu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koruk ise Anadolu Düşünce Grubu'nun akademik çalışmaları yanında, kültürel ve ekonomik alanlarda çalışmaları olduğunu belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Programa; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Anadolu Düşünce Grubu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Koruk, GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, Genel Müdür Yardımcısı Akif Bindal katıldı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA