17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Başkent çiçeklerle bezeniyor - 12:17

Başkent Ankara renk renk çiçeklerle bezeniyor.
Başkent Ankara renk renk çiçeklerle bezeniyor. Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilk etabına başladıkları peyzaj çalışmalarını yıl boyunca sürdürerek, Ankara'yı 2011 yılında yaklaşık 11 milyon çiçekle donatacak.
Karasal iklimin ortasında yer alan ve eskiden bozkır olan Başkent Ankara, son yıllarda kent içi parklarıyla, yol ağaçlandırmalarıyla, yeşil kuşak çalışmalarıyla, kaldırımları, refüjleri ve parklardaki ağaçlarıyla, çiçekleriyle rengarenk bir görünüme kavuşuyor. Bu amaçla, Ankara'nın prestij kavşakları ve protokol yollarından başlamak üzere tüm yeşil alanlarına, kavşak ve göbeklerine, refüjlere, ana bulvar ve caddelerdeki yan bantlara, rekreasyon alanlarına, parklara, talepte bulunan bazı kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerine, muhtelif cins ve türdeki mevsimlik bahçe çiçekleri dikilmeye başlandı.

Çiçeklendirme çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent'te altyapı çalışmalarının yanı sıra çiçeklendirme çalışmalarının da son hızla sürdürüldüğünü belirterek, "Kışın ardından önce yeşil alanlardan kışlık lahanalar sökülerek, toprak havalandırıldı. Ardından başladığımız 2011 yılı çalışmalarımızla Başkent'i 11 milyon çiçekle donatmayı hedefliyoruz." dedi.

BAŞKENT İKLİMİNE UYGUN ÇİÇEKLER
Dikimi yapılan ve yapılacak olan tüm çiçekleri, Başkent iklimine uyum sağlayacak tür ve çeşitten seçtiklerine dikkat çeken Başkan Gökçek, bu ay ağırlıklı olarak kırmızı, beyaz, pembe petunya çiçekleri ile sarı, turuncu, açık kahve renklerde kadife çiçeği, aslanağzı ve şebboy dikilmeye başlandığını belirterek, "Esenboğa Havaalanı Yolu'nda orta refüjde kadife çiçekleriyle çalışma yaptık. Bundan sonraki çalışmalarda begonya, sardunya, horozibiği, ateş çiçeği, ipek çiçeği ve cam güzeli cinsinde seçtiğimiz mevsimlik çiçekleri, oluşturduğumuz ekiplerle aşamalı olarak dikeceğiz. Geçen yıl 9 milyon mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirdik. 2011 yılı içerisinde ise Başkent'in kavşakları, ana arterleri, refüjleri, rekreasyon alanları ile prestij parklarını yaklaşık 11 milyon rengarenk çiçekle donatacağız." diye konuştu.

"DEĞİŞKEN HAVA KOŞULLARI ÇİÇEK EKİMLERİNİ GECİKTİRDİ"
Ankara'da, özellikle Nisan ve Mayıs aylarına kadar hava şartlarının değişken olması ile ani don ve dolu tehlikesinin, çiçekler için devamlı bir tehlike oluşturduğunu belirten Başkan Gökçek, şöyle dedi: "Mayıs ayı başında iki kez üst üste yağan dolu çiçekleri tahrip etti. Ankara'da özellikle bu yıl hüküm süren değişik iklim şartları nedeniyle çiçek ekimleri, Antalya veya İstanbul'daki gibi erken aylarda yapılamadı. Başkent, bu yıl Mayıs ayının ortalarından itibaren hızlı bir şekilde çiçeklendirilmeye başlandı."

HAVAALANI YOLU'NA "YAŞAYAN DUVAR"
Ankara'da ilk kez gerçekleştirdikleri "Yaşayan Duvar" projesinden de bahseden Başkan Melih Gökçek; güzel gözükmeyen, kent estetiğini bozan, yeşil alan çalışması yapılamayan bazı yerleri Yaşayan Duvar diye nitelendirdikleri dikey peyzaj çalışması ile değerlendirmeye başladıklarını açıkladı.
Gökçek, buna örnek olarak Esenboğa Havaalanı Yolu'nda Doğan Baskı Tesisleri duvarı, Dikmen Vadisi'nde 3. Etap ve yeni Belediye Hizmet Binası'ndaki duvarlarda yaptıkları peyzaj çalışmalarını gösterdi. Ayrıca, Havaalanı Yolu, İstanbul Yolu, Konya Yolu, Eskişehir Yolu gibi kent giriş yolları ve ana arterlerde yapılan çalışmalarda Başkent'i çiçeklerle buluşturan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bütün yeşil alanları mevsimlik bahar çiçekleriyle donattı. Başkent'in tüm kavşakları, rengarenk çiçeklerle donatılırken, Başkan Gökçek, yaklaşık üç ay süren ilk etap çalışmaları sonrasında, Başkent'in dört bir tarafının 3 milyon bahar çiçeğiyle bezendiğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, şu anda renk renk çiçeklerle Anıtkabir çevresinde dikim ve desen çalışmaları, Kızılay göbeği ve Cumhurbaşkanlığı kavşağında desen çalışması, Genelkurmay kavşağında kırmızı-beyaz menekşe ve papatya çiçekleri ile ay-yıldız desen çalışması yaparken, Akay, Tandoğan, Çiftlik, Sıhhiye, Yıldız, TRT Oran ve Atakule kavşaklarında ise mevsimlik çiçek dikimleri gerçekleştiriyor.
Yerli çiçek koruma çalışmalarına özel önem verdiklerini hatırlatan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül ise Çevre Koruma'da ve Büyükşehir Belediyesi'nin diğer birimlerinde görev yapan elemanlardan oluşturdukları ekiplerle, yerli çiçekleri her dönem koruduklarını ifade etti. Akgül, bu amaçla, sürdürdükleri faaliyetlerde geçen yıl 15 ayrı türden 100 bin adet çiçek üreterek, tohum elde etmek amacıyla merkez alanlara diktiklerini belirtti.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA