24 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Bosna fethine katılan Osmanlılardan Ayvaz Dede adına cami yaptırılıyor - 15:15

Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaptırılacak Ayvaz Dede Camisi'nin temeli törenle atıldı.
Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaptırılacak Ayvaz Dede Camisi'nin temeli törenle atıldı. Reşatbey Mahallesi Gıda İmalatçıları Çarşısı'nda yapılacak caminin isminin, Fatih Sultan Mehmet'le birlikte Bosna'nın fethine katılan Ayvaz Dede'den alındığı belirtildi. Bu vesileyle ilçede yoğun olarak bulunan Bosnalı göçmenlerle bir nevi gönül köprüsü kurulacağı ifade edildi.
Temel atma törenine Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, Belediye Başkanı Salih Hızlı, İlçe Müftüsü Mikail Polat, İlçe Emniyet Müdürü Abdurrahman Yolcu, Bosna Hersek'ten gelen misafirler ve diğer vatandaşlar katıldı. Bosna heyetinde Sarayevolu mimar Sehbayrak Tareviç, İstanbul'dan gelin giden işe Feyza Tanok, Sırp katliamında eşlerini kaybeden Sarayevolu ve Srebrenitsalı hanımlar bulunuyor.
Sultan Camisi İmam Hatibi Ahmet Ersöz'ün Kur'ân okumasıyla başlayan törende konuşan Başkan Hızlı, caminin önemli bir ihtiyacı karşılayacağını belirterek, "Ayvaz Dede Camisi, Bosna ve bütün Balkanlar'daki kardeşlerimizde aramızdaki bağları daha da derinleşecektir." dedi. Yunus Emre Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Recep Kalın ise camiye ismini veren Ayvaz Dede'nin, Bosna fethine katılan ve orada kalan Anadolu'nun gönül erlerinden olduğunu anlattı. Hatırasına Bosna'da her yıl onbinlerce kişinin katıldığı şenlikler düzenlendiğini vurguladı. Kalın, "Biz de Akhisarlılar olarak, adına yaptığımız camiyle Ayvaz Dede'yi hayırla yâd etmek istiyoruz." şeklinde konuştu.
Daha sonra Müftü Polat'ın duası ve kurban kesilmesiyle caminin temeli atıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA