22 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Çakma tarihi eserler yerine gerçekleri korunup yaşatılmalıdır" - 12:34

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin İlkadım ilçesi Batı Park dolgu sahasında yapımını sürdürdüğü Amazon köyüne Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Vekili İzzet Altuntaş da tepki gösterdi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin İlkadım ilçesi Batı Park dolgu sahasında yapımını sürdürdüğü Amazon köyüne Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Vekili İzzet Altuntaş da tepki gösterdi. Kent tarihinde yeri olmayan efsane Amazonların çakma eserlerle yaşatıldığını savunan Altuntaş, bunların yerine yüzyıllar önce yaşamış devletlerin ayakta durmaya çalışan tarihi kalıntılarının korunup yaşatılması gerektiğini söyledi.
Büyükşehir Belediyesi'nin son yıllarda gerek kentsel dönüşüm ve ulaşım gerekse kültür sanat konusunda yaptığı her proje tartışmaya yol açıyor. Raylı sistemde 'Ben yaptım oldu' diyen belediye yetkilileri, şimdi de aynı senaryoyu Batı Park'ta uyguluyor. Tarihi bütünlükten uzaklaşarak şehri ikiye bölen, doğusu 'Milli Mücadele' ruhunu anlatan objelerle donatılırken, batısı ise efsane turizmine hazırlanıyor. Tarihte yaşadıklarına dair en ufak bir delil olmayan Amazonları şehre mal etmek için trilyonlarca lira harcayan belediye yönetimine tepkiler sürüyor.
Amazon kültürünü tanıcı ve yaşatıcı köy projesine bir tepki de Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Vekili İzzet Altuntaş'tan geldi. Cihan'a konuşan Altuntaş, olmayan bir tarihle turist çekme mantığının Dünya'da sadece Samsun'da olduğunu kaydetti. Turistlerin kentlerin tarihini, eski eserlerini ve kültürünü görüp incelemeye geldiğini hatırlatan Altuntaş, "Turist bir yere ancak o şehrin tarihini, eski kalıntılarını görmek için gelir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu böyledir. O nedenle batılı ülkeler, turizm için eski tarihi kalıntılarını ve simgelerini özenle koruyor, yaşatıyor ve ortaya çıkarıyor. Samsun'da ise birkaç tane tarihi ev kalmıştır, diğerleri rant için yıkılıp yerlerine beton binalar dikilmiştir. Ne acı ki Samsun, Kurtuluş Savaşı'nın ilk ateşinin yakıldığı yer olmakla tarihe 19 Mayıs diyarı olarak geçmiştir. Ancak bugün etrafı ağaçlarla gizlenen Atatürk heykeli de olmasa Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk meşalenin yandığı kent olduğuna dair ikinci bir örnek yoktur." dedi.
Kentte tarihi ve kültürel birçok obje bulunduğunu ifade eden İzzet Altuntaş, "Amazonların yaşayan kuşağı var mı ki gelip görecekler. Ama burada yaşayıp ayrılanlarının torunlarının görebileceği yerleşim yerleri ise yok edilmektedir. Eğer tarihe sahip çıkılacaksa mağaraların içi boşalttırılmayıp yaşatılmalıydı. Ayrıca ilimizde yüzyıllar öncesinden kalan tarihi evler, simgeler vardı. Gerçek eserler yakılarak, yıkılarak yok edilirken, şimdi çakma bir tarih canlandırılıyor. Bildiğim kadarıyla Amazon heykeline 9 trilyon lira para verildi. Sonra yanına bir tepe dikildi, beğenilmeyerek yıkılıp başka yere yapıldı. Ben Amazon köyünün rant için yapıldığını düşünüyorum. Böyle düşüncede olan yöneticilerin de tarihten, kültürden ve turizmden bahsetmeleri mümkün değildir." ifadelerini kullandı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA