22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları başladı - 15:50

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96. yıldönümü kutlamaları ve Zafer Haftası etkinlikleri, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı tarafından Çimenlik Kalesi'nde düzenlenen törenle başladı.
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96. yıldönümü kutlamaları ve Zafer Haftası etkinlikleri, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı tarafından Çimenlik Kalesi'nde düzenlenen törenle başladı. Törende konuşan Vali Vekili Hüseyin Kulözü, ''Çanakkale, tarihsel açıdan bütün dünya toplumlarını etkilemiş, destansı bir zaferdir. Türk askerleri, olağanüstü bir mücadele sergileyerek, ne pahasına olursa olsun düşmana geçit vermemiştir.'' dedi.
Mehmetçiklerin, 96 yıl önce bu topraklarda dünya tarihine ''Çanakkale Geçilmez'' destanını yazdırdığını ve herkese ders olacak bir savaş sergilendiğini belirten Vali Vekili Kulözü, bu sebeple 1. Dünya Savaşı'nın kaderinin değiştiği, 1915 Çanakkale Boğazı savunması ve Gelibolu Yarımadası'ndaki kara savaşlarının Türk tarihinde muhteşem bir yeri bulunduğunu söyledi. Çanakkale savaşlarının, Türk milletinin Anadolu'daki gücünün varlığıyla da doğru orantılı olduğunu sözlerine ekleyen Kulözü, ''1. Dünya Savaşı'nda Türk ordusunun zafer kazandığı tek cephe Çanakkale olmuştur. İtilaf devletlerinin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir. Bu savaşta İngilizlerin dünyaca meşhur donanması, Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar ve Türk topçusunun isabetli atışları neticesinde boğazın derin sularına gömülmüştür.'' şeklinde konuştu.
Güneşli bir havada yapılan törene, protokol üyelerinin yanısıra çok sayıda öğrenci de katıldı.

ETKİNLİKLER HAFTA BOYU SÜRECEK
12-18 Mart arasındaki Zafer Haftası kutlamaları çerçevesinde çok sayıda sanat, spor ve sosyal faaliyet düzenlenecek. Şehrin çeşitli mekanlarında Çanakkale savaşlarıyla ilgili resim, fotoğraf ve pul sergileri açılacak. Satranç, masa tenisi, badminton ve briç turnuvaları yapılacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyeleri, Çanakkale Boğazı'ndaki batıklara dalacak. Konser, şiir dinletisi, tiyatro gibi sanat faaliyetleri de kutlamalara renk katacak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA