20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Çerkezler, Cumhuriyet tarihinde ilk kez meydanlara iniyor - 14:06

Türkiye'de yaşayan Çerkezler, dilleri ve kültürleri için pozitif ayrım yapılması talebi ile meydanlara inmeye hazırlanıyor.
Türkiye'de yaşayan Çerkezler, dilleri ve kültürleri için pozitif ayrım yapılması talebi ile meydanlara inmeye hazırlanıyor.
Çerkez Halkları İnisiyatifi adına konuşan Kenan Kaplan, "Cumhuriyet kurulduğundan bu yana ilk defa kendimiz için meydanlara çıkıp, kitlesel eylemler yapmaya ve siyasal taleplerimizi yüksek sesle dillendirmeye hazırlanıyoruz." dedi. Kaplan, Türkiye Çerkezleri olarak 12 Mart Cumartesi günü Ankara'da yapacakları eylemde, isteklerini dile getireceklerini söyledi. Türkiye'nin en kalabalık ikinci etnik nüfusu olduklarını belirten Kaplan, "Eylemde, devlet eli ile Çerkez dillerinin öğretim ve eğitim imkanının sağlanması ve 24 saat Çerkez dillerinde yayın yapan radyo, televizyon kanallarının açılması yönündeki taleplerimizi dile getireceğiz." şeklinde konuştu.
Devletin diğer etnik gruplara gösterdiği ilgiyi Çerkezlere de göstermesi gerektiğini söyleyen Kaplan, talepleri ile Türkiye'nin demokratikleşmesine katkıda bulunacaklarını ifade etti. Kaplan, amaçlarının kendi dilleri ve kültürlerini koruyarak bir sonraki nesle sağlıklı bir şekilde aktarmak olduklarını belirtti. Çerkezler olarak herhangi bir siyasi oluşumla organik bağlarının olmadığına dikkat çeken Kaplan, "Aramızda her görüşten insanlar var. Bizim ortak amacımız Türkiye'nin tam demokratik bir ülke olması ve bunun gereği olarak Çerkezlerin de dillerini ve kültürlerini koruyup geliştirebilecekleri ortamın sağlanmasıdır." ifadelerini kullandı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA