22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Cinsel içerikli görüntüler çocukların belleğinden ömür boyu çıkmıyor - 14:51

Çocuk gelişimi uzmanaları ve rehber öğretmenler çocuklar tarafından sanal alemde görülen olumsuz figürlerin belleğinden kolay kolay çıkmadığını belirtiyor.
Çocuk gelişimi uzmanaları ve rehber öğretmenler çocuklar tarafından sanal alemde görülen olumsuz figürlerin belleğinden kolay kolay çıkmadığını belirtiyor. Özel Sema İlköğretim Okulu rehber öğretmeni ve okul öncesi eğitim uzmanı Arif Özutku, internet kullanımında cinsel içerikli objelerin çocuk zihin dünyasında negatif iz bıraktığını söyledi. Öğrenci velilerinin çocuklarını özellikle internet kafelerde ne yaptıklarını iyi takip etmesi gerektiğini belirten Özutku, cinsel içerikli görüntülerin gelişme çağındaki çocukların ruh dünyasında onarılması imkansız iz bırakacağını kaydetti. Başta Amerika ve Avrupa ülkelerinde çocukların negatif görüntülerden etkilenmemesi için kontollü bilgisayar kullanımını yaygınlaştırıldığını belirten Özutku, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİM)'nın çocukların ruh ve beden sağlığını bozacak sitelere yasak getirmesinin doğru ve yerinde bir karar olduğunu kaydetti. Özutku, "Anne ve babalar, çocuklarını 'ödev yapacağız' diyerek gittiği internet kafelerdeki durumlarını dikkatle takip etmeli. Küçük yaşta sanal âlemde görünen negatif bir figür, çocuğun belleğinden kolay kolay çıkmaz. Cinsel içerikli bir görüntü çocuğun belleğinden ömür boyu çıkmaz. Onun için anne ve babalar çocuklarının internet kullanımını sıkı takip etmeli. Bir seferden bir şey olmaz diyerek izlenen kötü bir görüntü çocuğun ruh sağlığını bozarak, rahatsız eder." diye konuştu.
    Özutku, kontrolsüz internet girimleirnin 6-9, 9-13, 1-17 yaş grubu çocuk ve gençler için büyük risk oluşturduğunu kaydetti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA