20 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Cizre'de YGS sınavının yapılacak olması esnafı sevindirdi - 15:30

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nın bu sene Cizre'de düzenlenmesi esnafları da sevindirdi.
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nın bu sene Cizre'de düzenlenmesi esnafları da sevindirdi.

Şırnak merkez dışında Cizre ilçesinde de bu sene yeni bir uygulama ile YGS sınavının yapılacak olmasına öğrenciler kadar esnaflar da sevindi. Cizre dışındaki diğer ilçeler Silopi, İdil, Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinden Cizre'ye sınav için gelen öğrencilerin, ilçede kalmaları bir günlüğüne bile olsa esnafın yüzünü güldürecek.
İlk defa Cizre'de yapılacak sınav esnafı harekete geçirdi. Diğer ilçelerden sınav için gelecek öğrenciler bir gün Cizre'de barınacak. Bu durumdan esnafların sevinçli oldukları görüldü.

Esnaf Celal Bilgin, YGS sınavının Cizre'de yapılmasının güzel bir gelişme olduğunu söyledi. Bilgin, ilçe nüfusunun 100 binden fazla olduğunu belirterek, "Üniversite sınavının artık ilçede yapılması Cizre halkı için yararlı bir gelişmedir. Bundan önce öğrencilerimiz sınav için buradan değişik yerlere gidiyorlardı. En azından da bu sosyal ekonomik açıdan da güzel bir gelişmedir. Ayrıca, sınavda Cizre'ye gelecek öğrenciler hem maddi hem manevi hem de ekonomik olarak bir hareketlilik kazandıracaktır." dedi.

Esnaf Ayhan İşlek de Cizre'de yapılacak YGS sınavının kendilerine çok fayda vereceğini söyledi. İşlek, şöyle dedi: "Bizim ekonomimiz az da olsa canlanacak. Dışarıdan belki bine yakın öğrenci gelecek. Öğrencilerin konaklamaları ve yiyecek içecekleri muhakkak esnaf için iyi olacak. Güzel oldu. Çok sevindik. İnşallah böyle gelişmelerin devamı gelecek. Biz böyle güzel şeylerin olmasını istiyoruz."

Esnaf Beşir Özervarlı ise YGS sınavının Cizre'de yapılmasının hem ilçede hareketliliğe yolaçacağını hem de ekonomik olarak kendilerine faydası olacağını ifade etti. Özervarlı, "Sadece biz değil herkes bundan faydalanacak. Ekonomik olarak hepimize çok iyi olur. Allah nasip ederse Cizre'deki diğer sıkıntılar da aza iner." şeklinde konuştu.

Başka bir esnaf Haşim Sönmez de bunun esnafa faydası olacağını söyledi. Sönmez, şöyle dedi: "Çünkü diğer ilçelerden buraya öğrenci gelecek. Hem esnaf için iyi olur hem de Cizre için iyi olur. Aslında daha önce Cizre'de yapılması gerekiyordu. Çünkü Cizre, Şırnak'ta bir merkez halindedir. Çok güzel bir şeydir ve olumlu bir gelişmedir." ifadelerini kullandı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA