22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Çocuğunuza 'kazanamazsın' diye baskı uygulamayın - 13:54

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde uzmanlar anne ve babaları uyardı.
Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde uzmanlar anne ve babaları uyardı. Sınava girecek çocuk üzerinde aşırı baskıdan uzak durmalarını ve rahat olmalarına imkân tanımalarını isteyen uzmanlar, çocuklara 'kazanamazsın' diye baskı uygulamasının yanlış olduğunu bildirdi.
    Özel Kılıçaslan Liseleri Psikolojik Danışmanı Recep Erdoğan, YGS yaklaştıkça öğrencilerde heyecan ailelerde ise telaşın üst seviyeye çıktığını belirtti.
    Ailelerin daha sakin davranmasının ise öğrencilerin başarılarını olumlu yönde etkilediğini ifade etti. Erdoğan, "Hepimizin gönlünden geçen çocuğumuz mücadeleci, azimli, gayretli olsun. Hatta bunun için bir dediğini iki etmemişizdir. Yemeyip yedirmişiz, içmemiş içirmişizdir. Nedeni ise bizim yapamadığımızı çocuğumuz yapacak olamadığımızı çocuğumuz olacaktır. Öğrenci için sınav özel adıyla YGS hayatının dönüm noktası, fırsatı, ikinci baharı yeniden doğacağı gündür. Öğrenci için sınav kriz demektir. Öğrenci için sınav korkutucu bir canavardır." dedi.
    Sınavın bir araç olduğunu dile getiren Recep Erdoğan, şu uyarılarda bulundu: "Bizler anne baba olarak çocuğumuzun her şeyden çok daha önemli olduğunu sınavın bir araç olduğunu dil ile söyleriz ama beden dilimizle ise sen hele bir kazanama görürsün mesajını sıklıkla veririz. Bu da öğrencinin kaygısını artıran en önemli durumlardan biridir. Oysa olması gereken kazanırsın, başarırsın sana güveniyorum mesajı vermektir. Anne babanın öğrenciye sınav her şey değildir. Başaramamak her şeyin sonu değil sadece istediğini alamamaktır, sınavın amaç değil hedeflere ulaşma konusunda araç olduğu belirtilmelidir. Sınava kadar yapılan deneme sınavlarının da öğrencinin kişiliğini değil bilgi düzeyini ölçtüğü vurgulanmalıdır."
    Ebeveynlerin yaptığı hatalardan en büyüğünün öğrenciyi başkalarıyla kıyaslamak olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Veli, öğrenciyi kendisiyle, öğrencinin kardeşleriyle, çevresiyle ya da beklentilerle kıyaslamakta. Oysa olması gereken öğrenci daha önce nerede idi şimdi nerededir. İlle de bir kıyaslama yapılacaksa kendi kendisiyle kıyaslanmalıdır." diye konuştu.
    Recep Erdoğan, öğrencinin kaygısını artırmamak için anne babaların çok dikkat olmasını isteyerek, şu uyarılarda bulundu. Öğrenciye 'çalış, çalış, çalış' demeyin. Çünkü aşarı 'çalış' uyarısı tersi tepki verebilir. 'Yapamazsın' hiç demeyin. 'Kazanamazsan' diye tehdit etmeyin. Çocuğunuz için yaptığınız fedakârlıkları başına kakmayın. Başkalarının yanında çocuğunuzu eleştirmeyin sadece davranışlarını değerlendirin. Bu dönemde velilerin çocukların yaptıkları deneme sonuçlarına göre çocuğun istediği bölümler tekrardan gözden geçirilmeli, yüksek hedefler öne sürmemeli hedefler realize edilmelidir. En önemli kural ise empati. Kendimizi çocuğumuzun yerine koyup onun duygu düşüncelerini anlamaya çalışılmalı ve de onu anladığınızı ona anlatın ve hissettirin. Unutmayın anne baba tarafından sevildiğini değer verildiğini bilen çocuk hep bir adım öndedir. Ebeveyn olarak çocuğumuza sonuç ne olursa olsun sana karşı duyduğumuz sevgi, değer hiç azalmayacak ayrıca 'dualarımla hep senin yanındayız' mesajı verilmelidir."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA