20 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Çocuk yayalar daha çok kazaya karışıyor, çocuklarınıza kuralları öğretin" - 10:14

Türkiye'nin en önemli sorunlarından olan trafik kazaları, geride binlerce ölü on binlerce yaralı ve özürlü insan bırakıyor.
Türkiye'nin en önemli sorunlarından olan trafik kazaları, geride binlerce ölü on binlerce yaralı ve özürlü insan bırakıyor. Milyonlarca liralık maddi kayıplara neden olan kazalarda, 5-15 yaş arası yayaların yetişkin yayalara oranla daha fazla kazalara karıştığı bildirildi. Bursa Emniyet Müdürlüğü, çocuklara, küçük yaşlarda trafik kurallarının öğretilmesinin yararlı olacağını açıkladı.
    Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de kaza adedi ve ölü sayısının gelişmiş batı ülkelerinden daha fazla olduğu belirtildi.
    Türkiye'de yol ve trafik güvenliği konusundaki eğitimin yetersiz olduğunun vurgulandığı açıklamada, düzenli ve güvenli bir trafik için küçük yaştan itibaren herkesin eğitilmesi gerektiği kaydedildi.
    Çocuklara trafik konusunda güvenli davranışlar ve alışkanlıklar kazandırılması gerektiğinin dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının analizi yapıldığında, sürücü, yaya ve yolcuların; kusurlu unsurların başında geldiği anlaşılmaktadır. Trafik kazalarından korunmanın yollarından biri trafik kurallarını öğrenmek, öğretmek ve bunları eksiksiz uygulamaktır. Küçük yaştan itibaren her insanın eğitilmesi konusunda gerek birey olarak gerekse ilgili tüm kurum ve kuruluşlar üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Bu amaçla, trafik güvenliğinin sağlanması alt yapı, ilk yardım hizmetleri ile iyi ve yeterli eğitimin yerine getirilmesi ile mümkün olacaktır."
    Trafik eğitiminin çocuklara küçük yaşta verilmesi gerektiğinin anlatıldığı açıklamada, çocuklara küçük yaşlarda trafik kurallarına uyma alışkanlığının kazandırılması istendi. İstatistiklerde 5 ile 15 yaş gurubuna giren yayaların diğer yaş gurubundaki yayalara göre çok daha fazla trafik kazasına karıştıklarının ortaya konulduğunun hatırlatıldığı açıklamada, çocukların trafik kazalarından daha fazla zarar gördüğüne dikkat çekildi.
    Kazalar neticesinde sadece kazaya karışan çocukların mağdur olmadığının altının çizildiği açıklamada, çocukların aileleri ve arkadaşlarının da kazalardan zarar gördüğü ifade edildi.
    Özellikle küçük yaştaki çocuklar için karayolu trafik güvenliği eğitimi çok önemli olduğunun dile getirildiği açıklamada, şöyle denildi: "Her alanda olduğu gibi olumlu davranışlarda bulunan, yani eğitilmiş insan trafik kazalarının azaltılmasında da genel anlamda önemli etkendir. Genel olarak çocuklara verilen eğitim, onları yetişkin yaşamının deneyim, sorumluluk ve imkânlarına hazırlar. Çocuklarımıza yönelik karayolu trafik güvenliği eğitimi, kendilerini kazalardan korumaya ve karayolu çevresini kullanan ve düzene sokan yetişkin yaşamına hazırlamaya yönelik olmalıdır. Sorumluluk ve alışkanlıkları kazanan çocuk trafik konusunda yeterli bilgi ve beceriyi kazanmış olacaktır. Ülkemizde yaşayan insanların trafik kültürü konusunda yeterli eğitimi almadıkları görülmektedir."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!



Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA