20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Çorum'dan Gine'ye uzanan şifa köprüsü - 11:44

Çorum Anadolu Tıbbiyeliler Derneği (ANATIPDER) üyesi gönüllü doktorlar, ücretsiz sağlık taraması yapmak için Gine'ye gitti.
Çorum Anadolu Tıbbiyeliler Derneği (ANATIPDER) üyesi gönüllü doktorlar, ücretsiz sağlık taraması yapmak için Gine'ye gitti. 1 milyon dolar değerinde 3,5 ton ilaç ile yola çıkan gönüllü doktorlar Gine'ye şifa köprüsü kurdu. ANATIPDER daha önce de farklı ülkelere gitmiş ve ücretsiz sağlık hizmetlerinde bulunmuştu.

Saat kulesinden yola çıkan doktorları uğurlamaya Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, milletvekili adayları Salim Uslu ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, İl Sağlık Müdürü Dr. İlker Çitil ve çok sayıda vatandaş katıldı. Duygulu anların yaşandığı uğurlama sırasında konuşma yapan ANATIPDER üyesi ve Gine'ye yardım projesini hazırlayan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ethem Zobacı, sağlık hizmetlerinin ücretli olduğu Gine'ye ikinci kez giderek bölge halkı için ücretsiz sağlık taraması yapacaklarını söyledi. Orta Afrika ülkesi olan Gine halkıyla gönül köprüsü kurmak amacıyla proje hazırladıklarını belirten Zobacı, proje kapsamında Çorum'da görevli değişik branşlardan uzman doktorların ve sağlık personelinin yer aldığı 20 kişilik ekip bulunduğunu bunun öncesinde Gine'ye 1 milyon dolar değerinde 3,5 ton ilaç gönderdiklerini belirtti.
    7 milyon 420 bin nüfuslu ülkede ortalama ömrün 43 yıl olduğuna dikkati çeken Zobacı, Gine'de 9 bin 700 kişiye bir doktor düştüğünü, ülkeye sağlık hizmeti götürülmesinin bu nedenle hayati önem taşıdığını vurguladı. Zobacı, şunları söyledi: "Ülkede 38 hastane, 765 doktor, 25 diş doktoru ve 250 hemşire bulunuyor. 1958'e kadar Fransız sömürgesi olan bu ülkeye yapılacak sağlık yardımı mutlaka faydalı olacaktır. Gine'ye iki yıl önce yine böyle bir sağlık yardımı götürmüştük. Her yıl bunu geleneksel hale getirerek yıllarca ihmal edilmiş bu bölgenin kanayan bir yarasını sarmak istiyoruz. Derneğimiz aracılığıyla yapılacak sağlık hizmetinde ülkemizi temsil edecek 20 kişilik sağlık ekibinde genel cerrah, kadın doğum, göz hastalıkları, üroloji, çocuk, göğüs hastalıkları, biyokimya uzmanları, diş hekimi, acil uzmanı ve aile hekimi bulunuyor."

ANATIPDER üyesi ve Gine'ye yardım projesini hazırlayan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ethem Zobacı, 10 gün boyunca Gine'de ücretsiz sağlık taraması yapacaklarını bildirdi. 6 aylık çalışmanın ürünü olan bu proje ile Gine'de 7 bin kişiyi ayakta muayene ve tedavi edeceklerini aktaran Zobacı, 50 katarakt ameliyatı ve sünnet yapmayı planladıklarını kaydetti. Zobacı, projede maddi ve manevi desteği olan Türk İş Birliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na (TİKA) teşekkür etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA