22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Cumhurbaşkanı Gül, Basın Konseyi'ni kabul etti - 16:55

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ve Konsey Yüksek Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti Çankaya köşkünde kabul etti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ve Konsey Yüksek Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti Çankaya köşkünde kabul etti. Orhan Birgit, 68 gazetecinin yazdıkları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olarak cezaevlerinde bulunduğunu belirterek, "Gazetecilere yönelik hukuki ve idari işlemlerin iletişim özgürlüğünün özüne zarar gelmeyecek şekilde yürütülmesi konusunda adım adılmasını istiyoruz." dedi.
    Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ve beraberindeki konsey üyelerini kabul etti. Çankaya Köşkü'nde basına kapalı olarak gerçekleşen kabulün ardından yazılı bir açıklama yapan Konsey Başkanı Birgit, görüşmede Gül'e Basın Konseyi'nin çalışmaları hakkında bilgiler verdiklerini söyledi. Konseyin Birleşmiş Milletler tarafından danışman sivil toplum kuruluşu olarak tanınmış bir meslek örgütü olduğunu belirten Birgit, "Yirmi üç senedir çalışmalarını sürdüren konsey, iletişim özgürlüğünü genişletmek amacıyla çalışmalarda bulunuyor. Bu özgürlüğün yüklediği sorumluluklara uygun biçimde kullanıldığını denetlemek amacıyla bir denetim mekanizmasını içermektedir." diye konuştu.
Gazetecilerin tutuklanmalarına değinen Orhan Birgit, "Şu anda ulaşabildiğimiz verilere göre 68 meslektaşımız, yazdıkları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olarak cezaevlerinde bulunmaktadır. Ülkemizde 7 bin 569 sarı basın kartı sahibi meslektaşımız olduğunu düşündüğümüzde neredeyse bunlardan yüzde biri özgürlüklerinden mahrumdur. Basın Yasası, Türk ceza yasası ve terörle Mücadele Yasası'nda yer alan iletişim özgürlüğünün gerektirdiği standartlara aykırı düzenlemelerin yol açtığı bu sonuç maalesef ülkemizi basının özgürlüğü sıralamalarında 138. sıraya itmiştir." ifadesini kullandı.
Gazetecilere yönelik hukuki ve idari işlemlerin iletişim özgürlüğünün özüne zarar gelmeyecek şekilde yürütülmesi konusunda adım atılmasını isteyen Birgit sözlerini şöyle tamamladı: "Hakkında suç iddiası bulunan meslektaşlarımızın adil, kişi özgürlüğü ile ifade özgürlüğü haklarına saygılı ve hızlı biçimde yargılanarak maddi gerçeklerin ortaya çıkartılması konusunda hassasiyetimizi vurgulamak isterim. Yukarıda belirttiğimiz yasalarda değişiklik yapılması da öncelikli taleplerimiz arasındadır."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA