18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Cumhurbaşkanı Gül: Üniversiteler kalkınmanın motoru olacak - 12:50

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerin hem farklılıklara olan hoşgörüyü artıracağını hem de kalkınmanın motoru olacağını belirtti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelerin hem farklılıklara olan hoşgörüyü artıracağını hem de kalkınmanın motoru olacağını belirtti. Demokrasi sadece oy vermeden ibaret olmadığını aktaran Gül, "Üretebilen, kendi kendine yeten, eleştirel düşünebilen, yetenekli, açık ve her yönüyle yetenekleri gelişmiş bir insan gücü, hem demokrasimizin hem de kalkınmamızın teminatıdır." dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, YÖK tarafından Swissotel'de düzenlenen ''Uluslararası Yükseköğretim Kongresi: Yeni Yönelişler ve Sorunlar'' konulu konferansın açılış konuşmasını yaptı. Kongrede 3 gün boyunca yapılacak toplantı ve tartışmaların Türk yükseköğretiminin geleceğine ışık tutacağını belirten Gül, buradan çıkacak fikir ve tavsiyelerin uygulanabilir politikalar haline dönüştürüleceğini dile getirdi.
Türkiye'nin artık küresel olarak dikkati çeken bir aktör olmaya başladığına değinen Gül, "Ülkenin ekonomideki konumu, turizm, müteahhitlik hizmetleri ve güvenlik alanındaki gücü belli. Ama bütün bunlar yeterli değil. Bunların yanında bilim ve teknolojide de yaratıcı bir konum elde edilemediğinde güçlü ve büyük bir ülke olduğu iddia edilemez. Bu bakımdan bilim ve teknolojinin, fikirlerin geliştiği üniversitelerin sorunları ve geleceği açık bir ortamda tartışılmalı. Bu noktada, yeni fikirlerin ortaya konulmasını çok değerli buluyorum." diye konuştu.
Üniversitelerin bilgi ürettiğine, insanları meslek ve uzmanlık sahibi yaptığına dikkat çeken Gül, "Üniversiteler toplumsal gelişimin sağlanmasına katkıda bulunur. Ülkenin her bakımdan gelişmesi ve güçlenmesine lokomotif görev yapar. Şüphesiz sadece ülkenin değil, bütün insanlığın aslında önünü açar. Bunlar, üniversitelerin görevleridir. Bu görevlerin yanında üniversitelerin asli bir sorumluluğu olduğunun da unutulmaması gerekir. Üniversitelerin temel sorumluluğu nedir diye sorulduğunda üniversitelerin sorumluluğunun gerçeği araştırmak ve adaleti sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.'' ifadesini kullandı.
Üniversitelerin farklılıklara olan hoşgörüyü artıracağını belirten Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Üniversiteler, kalkınmanın motoru olacaklardır. Demokrasi sadece oy vermeden ibaret değildir. Üretebilen, kendi kendine yeten, eleştirel düşünebilen, yetenekli, açık ve her yönüyle yetenekleri gelişmiş bir insan gücü, hem demokrasimizin hem de kalkınmamızın teminatıdır. Modern zamanlarda üniversitelerin işlevi ve görevlerinde önemli değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. İlk modern üniversiteler, modern ulus devletlerin doğuşuyla ortaya çıkmıştır. Üniversite bir yandan devletin sanayileşmeye paralel olarak ihtiyaç duyduğu insan gücünü karşılarken, öte yandan, bir ulusa dair ortak bilgileri üreten ve bu bilgileri yeni nesillere aktaran kültür evleri de olmuşlardır. Modern ulus devlet değiştikçe üniversitenin işlevi de değişmiştir. Söz gelimi milli sınırların ortadan kalkması ve küreselleşmeyle birlikte üniversitede her geçen küresel bir rol almış ve işleve bürünmüştür.''

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA