19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

DASK, depremi Kadir Çöpdemir'le anlattı - 13:21

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)'nun Hürriyet Treni'yle çıktığı Türkiye turunda on beşinci durağı Mersin oldu.
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)'nun Hürriyet Treni'yle çıktığı Türkiye turunda on beşinci durağı Mersin oldu. DASK'ın Mersin'deki etkinliklerine Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Kadir Çöpdemir de katıldı.
    DASK'ın deprem simülasyon vagonunda Mersinlilerle buluşan Çağlayan ve Çöpdemir, deprem ve zorunlu deprem sigortasına dikkat çekti. Kadir Çöpdemir konuşmasında izleyicileri depreme karşı önlem almaya çağırarak, "Ayağımızın altındaki yer sallantıda. Her gün ülkenin farklı yerlerinden deprem haberleri geliyor. En son Simav sallandı ama Türkiye'nin yarısı hissetti. Simav'daki yıkımların acısı hepimizi üzdü. Hiç birimiz bu riskten muaf değiliz. 70 milyon nüfusu başka yere taşıyamayacağımıza göre davranışlarımızı değiştirmemiz lazım. Herkes depreme karşı önlemini alsın, depremden sonra açıkta kalmamak için zorunlu deprem sigortasını yaptırsın" dedi.
    Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdikleri etkinlikte Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) eğitmenleri de seminer verdi. Katılımcılar, simülasyon vagonunda 7.4 büyüklüğündeki Kocaeli depremini yaşayarak deprem anında neler yapmaları gerektiğini öğrendiler.
DASK Genel Koordinatörü İsmet Güngör de ildeki sigortalılık oranına dikkat çekerek "Mersin'de zorunlu deprem sigortası kapsamına giren 352 binden fazla konuttan yaklaşık 66 binin poliçesi bulunuyor. Mersin yüzde 18 sigortalılık oranıyla Türkiye genelinde 32. sırada yer alıyor. Ülkemizin eğitim seviyesi yüksek, en büyük illerinden olan Mersin'de bu oranı son derece düşük buluyoruz. Mersin atağa geçip 2011'de sigortalılık oranını en çok artıran il olursa DASK olarak şehri ödüllendireceğiz."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA