18 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

"Demokratikleşmedeki tökezlemelerde sendikaların duruş problemi de etkili" - 12:01

Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde periyodik olarak tökezlemesinde sendikaların duruş probleminin de katkısı vardır.
Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde periyodik olarak tökezlemesinde sendikaların duruş probleminin de katkısı vardır." dedi.
    Eğitim-Bir-Sen, eğitim hizmet kolunda 195 bin 670 üyeyle 2011 yılının genel yetkili sendikası oldu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sendikacılığı kavga zemininde rekabetten, rekabet zemininde hizmet sendikacılığına dönüştürme iddiası ile yola çıktıklarını söyledi. Gündoğdu, "Değer merkezli, çözüm odaklı, özlük ve özgürlük temelli, sadece tenkit eden değil, teklif de üretebilen bir yaklaşımla sürdürülen hak arama mücadelesinde Eğitim-Bir-Sen, kendine gösterilen teveccühün altında kalmayıp yetkinin hakkını verecektir." dedi.
    Sendikacılığın, haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı 'hayır' diyebilmek ve mücadele etmek olduğunu kaydeden Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Meşru haklar ile yasal haklar arasındaki makası daraltmak için özlük; darbeseverlere karşı darbesavar duruşuyla da özgürlük mücadelesi veren Eğitim-Bir-Sen, özgürlüklerin genişlediği oranda ekmeğin de büyüyeceğine inanmaktadır... Toplumun bütün kesimlerine hitap eden bir yaklaşımı hayata geçiren Eğitim-Bir-Sen, demokratik iklim ılımanlaştıkça, gücüne güç katmaya devam edecektir."
Türkiye'de ekmeğin büyümesinin yolunun, ekonomik istikrar ve demokrasinin bütün dinamikleriyle kurumsallaşmasından geçtiğini vurgulayan Gündoğdu, "Ülke demokrasisinin korku tünelinden çıkma sürecinde çetelerin ve paramiliter yapıların ırgatlığını değil, halkın ırgatlığını yapmaya ve iradesini ipotek altına sokanların tutarsızlıklarını deşifre etmeye devam edecek; sorumlu, ilkeli, demokrasiden, özgürlüklerden ve haklıdan yana duruşumuzu muhafaza ederek, hak bildiğimiz yolda yürüyeceğiz." ifadelerine yer verdi.
Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde periyodik olarak tökezlemesinde sendikaların duruş probleminin de katkısı olduğunu belirten Gündoğdu, şunları dile getirdi: "Vesayetten arındırılmamış demokrasinin kalıcı kazanımları olmayacaktır. Kazanılmış hakların kaybedilmesi, aslında kurumsallaşamayan demokrasi sorunudur. Her defasında yeniden başlamak zorunda kalınması, çalışanlar hesabına iş yapanlarla, halkla çatışanlarla iş tutanların fark edilmemiş olmasından kaynaklanmıştır. Eğitim-Bir-Sen olarak, gelecek tasavvurumuzda özgür birey, sivil anayasa ve sivil toplumun olduğunu belirtmemiz gerekir. 12 Haziran seçimlerinden sonra 'sivil anayasa' talebimizin hayata geçirilmesi için azami gayret göstereceğiz. 12 Eylül darbe anayasasının revize edilmesi için uğraşılmasının doğru olmadığını söylüyoruz. Halkın tercihlerine dayanan katılımcı bir anayasa için yine inisiyatif alacağız."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA