26 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Derya Sazak: Zaman bizi haklı çıkardı (Özel) - 15:06

Milliyet Gazetesi yazarı ve okur temsilcisi Derya Sazak, Kaşif Kozinoğlu'nun tutuklanmasını, "Zaman bizi haklı çıkardı.
Milliyet Gazetesi yazarı ve okur temsilcisi Derya Sazak, Kaşif Kozinoğlu'nun tutuklanmasını, "Zaman bizi haklı çıkardı." sözü ile değerlendirdi.
2004 yılında Milliyet'te yayımlanan Kozinoğlu'nun Alaattin Çakıcı'nın Yargıtay'daki dosyasıyla ilgilendiği yönündeki haberin doğru olduğunu söyleyen Sazak, haberi yapan muhabirlerin o dönemde suçluymuş gibi gösterilerek haklarında dava açıldığını hatırlattı. Kaşif Kozinoğlu ile ilgili haberin o dönemde büyük ses getirdiğini anlatan Sazak, "Bu konu Milliyet'in ortaya çıkardığı bir skandaldı. Skandalın özü de şu; Alaattin Çakıcı'yla ilgili Yargıtay'da bir dava dosyası var. Çakıcı o sırada ya da daha önce cezaevinde. Davanın Yargıtay'da bozularak serbest kalması yönünde Ergenekon'dan tutuklanan Kaşif Kozinoğlu devreye giriyor. 'Bu davada Çakıcı'nın serbest kalması iyi olacak' diye Yargıtay Başkanı ile bir görüşme yapıyor." diye konuştu.
Söz konusu olayı Milliyet'ten iki muhabirin haberleştirdiğini ve haberin büyük gürültü kopardığını dile getiren Sazak, "Bizim iki muhabirimiz Tolga Şardan ve Gökçer Tahincioğlu da bu olayı ortaya çıkardılar. Bu o sırada büyük gürültü kopardı. Çünkü bir MİT görevlisi bir mafya liderinin davasının lehte bozulması yani onun serbest kalması yönünde Yargıtay'da girişimde buluyor. Milliyet de bu haberi o dönemde manşet yapmıştı." ifadelerini kullandı.
Haberle ilgili o dönemde Yargıtay Genel Kurulu'nun gazeteyi yalanlayan bir bildiri yayımladığını kaydeden Sazak, "Yargıtay gazeteyi suçlayınca gazeteci arkadaşlarımızla ilgili 'gizliliği ihlal etmekten' dava açıldı. Burada yargı suçluları bırakıp gazetecilerin peşine düştü. Aslında bu Kozinoğlu teknik takip altındaymış. O zamanki DGM kararıyla telefonları dinleniyormuş. Dolayısıyla bu Yargıtay'da Çakıcı dosyasının takibi de teknik takibe düşmüş. Dolayısıyla haberin böyle de bir alt yapısı var. O zaman biz bu haberi savunduk, gazete de bu haberin arkasında durdu. Ben de bunu yıllarca takip ettim. Yıllar sonra olayı ne oldu diye araştırdım. Yargıtay'daki dava ile ilgili Kozinoğlu 5 ay mahkumiyet aldı. Fakat burada şöyle bir tuhaflık da var. Hakkında 5 ay mahkumiyet kararı bulunan MİT görevlisi Kozinoğlu nasıl oluyor da Afganistan da görev yapıyor? Kozinoğlu olayını ben bu yönüyle biliyordum. Daha önce Susurluk bağlantılı bir takım iddialar var ama Milliyet'teki onun Yargıtay'da Çakıcı dosyasıyla ilgilenmesini o zaman haber olarak gündeme getirmiştik." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA