17 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Aktan: Peygamberimiz nübüvvet zamanında ilk desteği kadınlardan gördü - 16:30

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, Hz. Muhammed (sav)'in nübüvvet zamanında ilk desteği kadınlardan gördüğünü söyledi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, Hz. Muhammed (sav)'in nübüvvet zamanında ilk desteği kadınlardan gördüğünü söyledi.
Kahramanmaraş Müftülüğü tarafından, Sabancı Kültür Merkezi'nde 'İslam'da Kadın Hakları' konulu konferans düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan konferans, Salih Akben'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Daha sonra açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Müftüsü Bekir Gülce, kadın ve erkeğin birbirlerinin tamamlayıcısı olduğunu ifade etti. Gülce, cahiliye döneminde dışlanan, eşya gibi alınıp satılan ve ulvi değerini kaybeden kadının, İslam'ın gelmesiyle birlikte layık olduğu değeri kazandığını belirtti.
    Gülce'nin ardından, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, İslam'da kadına verilen önemi örnekleriyle anlattı. Kadın ve erkeğin birbirine denk haklara sahip olduğunun altını çizen Aktan, "Arap yarımadasında İslam gelmeden önce kadının bir şeye malik olma hakkı yoktu. Mirasçı bile olamazlardı. Kadının kendisi mirasın konusuydu." dedi.
Nisa Suresi'ndeki 'Kadınlara zorla mirasçı olmanız helal değil.' ayetini hatırlatan Aktan, böylece kadının eşya olarak görülmekten çıktığını vurguladı.
    Kadınların İslam tarihinde de önemli bir yere sahip olduklarını ifade eden Aktan, "Peygamber Efendimiz nübüvvet görevine başladığında ilk desteği kadınlardan gördü. Hz. Hatice Validemiz (ra) servetini İslam uğrunda harcadı. Burada kadın ve erkeğin Allah yolunda nasıl gayret ettiklerini görüyoruz. En büyük desteği hanımı Hz. Hatice'den gören Hz. Peygamber'e (sav) halalarının da desteği oldu. Efendimiz (sav), canı sıkıldığında halalarının yanına gider, onların ikramlarını alırdı. Oradan da rahatlamış olarak çıkardı. Kadınlar, İslam'ın en çok destekleyenleri, ona güç ve kuvvet verenleri olmuştur." diye konuştu.
Kadın ve erkeğin, bir bütünün iki parçası olduğunun altını çizen Aktan, "Kadın erkeğe, erkek de kadına saygılı olmalıdır. İkisi de bir bütünün parçası olarak, hüzünleri, kederleri paylaşmalıdır. Birbirlerine üstünlükleri yoktur." ifadelerini kullandı.
    Kadınların, evlilik konusunda da zorlanamayacağını aktaran Aktan, "Kadınlar, evliliğe zorlanamaz, mecbur tutulamaz. Rızaları alınmadan nikâh kıyılamaz. Eğer kadın arzu ederse nikâh kıyılabilir. Hz. Muhammed (sav) eşlerini sıkıntıya sokacak, evlenmeye mecbur etme gibi hiçbir davranışta bulunmamıştır." şeklinde konuştu.
    Kadının, sosyal hayatta da hiçbir sınırlamaya tabi tutulamayacağına dikkat çeken Aktan, bu konuda Hz. Hatice'nin ticaret ile uğraşmasını örnek olarak gösterdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA