16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Canlarla lokma yemeye geldim - 16:51

Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ziyaretinin amacının 'Canlarla birlikte lokma yemek' olduğunu söyledi.
Erikli Baba Kültür Derneği ve Cemevi'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ziyaretinin amacının 'Canlarla birlikte lokma yemek' olduğunu söyledi. Görmez, basının gösterdiği yoğun ilgiyi yadırgadığını belirterek, "Sıradan bir ziyaretin bu kadar olağanüstü ve sıra dışı gösterilmesinin mahcubiyetini yaşıyorum." dedi.
    Erikli Baba Kültür Derneği'ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez,
burada dernek üyeleriyle birlikte lokma yedi. Yaklaşık 1 saat 30 dakika süren görüşme sonunda basın mensuplarına ziyarete ilişkin açıklama yapan Görmez, basının gösterdiği yoğun ilginin ve ziyaretin sıra dışı gösterilmesinin mahcubiyetini yaşadığını aktardı. Ziyaretinin tek amacının 'Canlarla lokma yemek' olduğunu belirten Görmez, "Biz bin senedir bu topraklarda birlikte yaşadık. Allah'ımız, Peygamberimiz bir. Dostlara, canlara lokma yemeye geldim. Basın aşırı bir ilgi gösterdi. Aşrı ilginin mahcubiyetini yaşıyorum. Bu konuda bir gecikme yaşanmışsa, bu gecikmeden dolayı şahsen üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum. Her zaman olması gereken bir ziyaret." dedi.     
    Ziyareti ile ilgili soru kabul etmeyen Görmez, cem evini ve bahçedeki türbeleri ziyaret ettikten sonra buradan ayrıldı.
    Erikli Baba Kültür Derneği Dernek Başkanı Metin Tarhan da, "Sayın Başkanımız akademik hassasiyetini de katarak toplumunun barışı için, kardeşliği için bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Biz bu ziyarete belirli anlam ve değerler katmanın ötesinde, önemli bir akademisyenin ziyareti olarak değer atfettik. Ziyareti önemsedik. Ziyaret, kardeşliği ve birlikteliği tesis etme amacına yöneliktir. Alevi toplumunun taleplerini iyi biliyor ve gelecekte de bu taleplerin karşılanmasında büyük payı olacağına inanıyorum. Yasal statü hususunu da başkanımıza ilettik" diye konuştu.
    Tarhan, cemevlerinin sosyal ve hukuki statüye kavuşturulması konularını kendisine illettik. Görmez'de alevi toplumunu taleplerinin karşılanmasında hiçbir sakınca olmadığını söyledi." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA