20 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Diyarbakır'ın İslam'la tanışmasının 1372. yıldönümü kutlandı - 16:18

Diyarbakır'ın İslamla tanışmasının bin 372. yıldönümü kutlandı.
Diyarbakır'ın İslamla tanışmasının bin 372. yıldönümü kutlandı.
Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır'ın fetihten sonra üç önemli şehirden biri haline olduğunu belirtti. Başkan Evsen, Diyarbakırlıların İslam'ı seçerken herhangi bir tereddüt yaşamadığını vurguladı.
Evsen, "Diyarbakır İslam'ın Anadolu'ya açılan kapısı olarak 27 Mayıs 639 yılında İslam orduları tarafından fethedilmiştir. Bu fetih ve fetih ardı süreç Diyarbakır'ımızı sahabeleri ve tabiinleriyle beraber İslam âleminde Mekke ve Medine'den sonraki en önemli üçüncü şehir haline getirmiştir." dedi.

    "DİYARBAKIR HİÇBİR ZAMAN İSLAM TOPRAĞI OLMAKTAN ÇIKMADI"
    Toplam 541 şehit sahabe mezarının Diyarbakır'da bulunduğunu ifade eden Başkan Evsen, 27 Mayıs 639'dan bugüne kadar Diyarbakır'ın İslam toprağı olmaktan çıkmadığını kaydetti.
    Diyarbakır'ın Anadolu'nun İslam'la tanışmasının kapısı olduğuna dikkat çeken Evsen, sahabelere gereken ilginin gösterilmediğini vurguladı.
    Diyarbakır'daki birçok sahabe izinin kaybolduğunu belirten Evsen, şunları kaydetti: "Birçok yerde yapılıp sahabeyle irtibat koparılarak, mezar yerleri bile yok edilmiştir. Topraklarımızdaki sahabenin sayısı 541 iken mezar yeri bilinen sahabe sayısı 40 civarına kadar düşürülmüştür. Sahabenin tanınmaması bilinmemesi için bölgemizdeki sahabenin esamesi bile silinmiş, dünya ile irtibatı koparılmıştır. İstanbul'daki Hz. Ebu Eyyub el Ensari Türbesi milyonlarca ziyaretçi tarafından ziyaret edilirken, İslam tarihinin en önemli üçüncü kenti Diyarbakır'a ve Diyarbakır'daki sahabeye hiç kimse ziyarette bulunmamıştır."
    Gelecek kuşaklara Diyarbakır'daki sahabeleri tanıtmak gerektiğini kaydeden Evsen, sahabeye bağlılığı yaşam biçimi haline getirmenin herkesin borcu olduğunu ifade etti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA