22 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Diyarbakırlı Gazze şehidi mezarı başında anıldı - 15:56

Filistin'e insani yardım götürürken İsrail ordusunun Mavi Marmara gemisine düzenlediği kanlı saldırıda şehit olan Ali Haydar Bengi, Diyarbakır'daki kabri başında anıldı.
Filistin'e insani yardım götürürken İsrail ordusunun Mavi Marmara gemisine düzenlediği kanlı saldırıda şehit olan Ali Haydar Bengi, Diyarbakır'daki kabri başında anıldı. Anma için düzenlenen törene ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşlarının başkanları da katıldı.
    Aydınlık için Hak ve Özgürlükler Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYDER) Diyarbakır Şube Başkanı iken şehit olan Ali Haydar Bengi için Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma programı yapıldı. Bengi'nin kabri başında bir araya gelen arkadaşları Kuran-ı Kerim okudu, dualar etti. AYDER Başkanı Ferzende Lale, Diyanet-Sen Başkanı Ömer Evsen, Memur-Sen Diyarbakır Başkanı Aziz Aslan, İHH Başkanı Recep İdikut, Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhittin Batmanlı'nın katıldığı anma programında AYDER Yönetim Kurulu üyesi Sabır Ceyhan bir açıklama yaptı.
    Sabır, "Tamamen insani ve İslami sorumluluk duygusuyla bu zulme karşı çıkan ve Gazze'ye özgürlük götüren Mavi Marmara gemisindeki silahsız sivillere haydutça saldırarak 9 yiğidi ve derneğimiz AYDER başkanını şehit eden İsrail'i lanetliyoruz." dedi.
    Ali Haydar Bengi'nin şahadetini kesinlikle bir kayıp olarak görmediklerini belirten Ceyhan, şahadetine üzülmediklerini belirterek, "Çünkü şahadet yok oluş değil bir diriliştir. Bilinmelidir ki İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargo, baskı ve zulümleri devam ederken, Mescid-i Aksa işgali sürdüğü müddetçe yeni Ali Haydarlar yeni canlar feda edilecektir." diye konuştu.
    Mavi Marmara gemisi diğer beş gemiyle birlikte ambargo altındaki Gazze halkına insani yardım malzemesi götürürken 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda İsrail askerlerinin kanlı saldırılarına maruz kalmıştı. Gemide 9 kişi şehit olmuş, 50'yi aşkın aktivist yaralanmıştı. Gemide Furkan Doğan (Kayseri), Necdet Yıldırım (İstanbul), Cevdet Kılıçlar (İstanbul), Ali Haydar Bengi (Diyarbakır), Cengiz Akyüz (İskenderun), Fahri Yaldız (Adıyaman), Cengiz Songür (İzmir), Çetin Topçuoğlu (Adana) ve İbrahim Bilgen (Siirt) İsrail askerleri tarafından şehit edilmişti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA