21 Mart 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ege'nin GAP'ı törenle hizmete açıldı - 20:16

Türkiye'nin 6'ncı, Ege Bölgesi'nin en büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santralı (HES), Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından törenle hizmete açıldı.
Türkiye'nin 6'ncı, Ege Bölgesi'nin en büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı ve Hidro Elektrik Santralı (HES), Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından törenle hizmete açıldı.
Muğla'nın Dalaman ilçesindeki, Akköprü Barajı ve HES'in açılış törenine, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Muğla Valisi Fatih Şahin, daire müdürleri ve binlerce vatandaş katıldı. Çevre ve Orman Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Başbakanın sevgi ve selamlarını getirdiğini ifade etti. Türkiye'nin 6'ncı ve bu bölgenin en büyük barajının açılışı gerçekleştirdiklerini belirten Eroğlu, bölgeye hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.
Eroğlu, "Bu bölgenin taşkınlarını önlemesi için büyük bir faydası var. Taşkınları önleyecek. Bu baraj aynı zamanda büyük toprakları sulayacak ve elektir üretimi sağlayacağız. DSİ güçlü bir kurum bine yakın tesisi devreye soktu. Bu barajla birlikte 213 adet baraj ve göleti tamamlamış oluyoruz. Bu barajlarla 10 bin dekarlık araziyi suluyoruz. 2040-2050 yılına kadar içme ve kullanmaya suyunu sağladık. Bodrum Yarım adasının içme suyu sorunu kökünden bitirdik. DSİ büyük projelere imza atıyor. Önceden su akıyordu bizler bakıyorduk. Artık bütün suları değerlendirmek için 1600 HES kurulması için girişimler yapıldı. Bu HES'ler çok önemlidir." dedi.
Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 1000 günden 1000 gölet projesini hazırlıklarını yapacaklarını kaydederek, "Muğla için çok projelerimiz var. Heybemiz dolu geldi. Muğla'da 615 bin hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapmış 28 milyon fidanı toprakla buluşturduk. bu senen 6 milyon 618 fidan toprakla buluşturulacak. Muğla'ya muhteşem bir kent ormanı kurarak yörük şenliklerini yapacağız. Burası muhteşem bir turizm bölgesi oluyor. Dalaman tanıtmak için muhteşem bir proje hazırlıyoruz. Şu dev tesis 1.4 milyar liraya mal oldu. Bu bölgede turistik tesisi yerleşim alanlarında bir daha taşkın olmayacak. Bu tesis bütün ülkemize hayırlı olsun." diye konuştu.
Muğla Valisi Fatih Şahin de Türkiye'nin 6'ıncı, Ege Bölgesi'nin en büyük barajına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, barajın elektrik üretimi yanında taşkın koruma ve sulama imkânları da sağlayacağını söyledi. Konuşmaların ardından Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Muğla Valisi Fatih Şahin tarafından açılış kurdelesi kesildi.

İNŞAAT 1995 YILINDA BAŞLADI
Dalaman Akköprü Barajı ve HES'te, 23 Haziran 1995 yılında ihalesinin yapılmasının ardından 20 Aralık 1995'te inşaat başladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından temeli atılan barajın çalışmaları, ödenek sıkıntısı sebebiyle 2003 yılına kadar durdu. 2003'te AK Parti iktidarı tarafından devam ettirilen inşaat, 2011 Mart ayında tamamlanarak su tutmaya başladı. Dalaman Çayı'nın yatağından çevrilmesi için iki derivasyon tüneli açıldı. Bu amaçla sol sahilde 6,5 metre çapında 888 metre, diğeri ise 808 metre olmak üzere iki tünel, 7 ayda açıldı. Ayrıca toplam 4 bin metre tünel kazıldı. Kaya dolgu tipinde inşa edilen Akköprü Barajı'nın gövde yüksekliği 112 metre, su depolama hacmi 384,5 milyon metreküp. Baraj yapılmadan önce yörede etkili olan sağanak yağışlarla çayın taşması sonucu Dalaman ve Ortaca ovalarında çok sayıda yerleşim birimi ve tarım arazisi su altında kalıyordu. Taşkın koruma, enerji üretimi ve zirai gelir artışı dikkate alındığında barajın Türkiye ekonomisine yıllık faydasının toplam 145 milyon lira olacağı açıklandı. Su tutmaya başlayan barajın bünyesindeki HES'le de ulusal elektrik sistemine yılda 343 milyon kilovat/saat elektrik katkısında bulunulacak. Bu enerjiyle yaklaşık 200 bin konutun ihtiyacı karşılanacak. NTF firması tarafından inşa edilen ve 2011 yılı birim fiyatıyla 1.4 milyar liraya mal olan Dalaman Akköprü Barajı ile 142 bin dekar tarım arazisi sulanacak.
Projenin tamamlanmasıyla, 141 920 dekar alan sulanacak ve dekar başına 458 lira net gelir artışı sağlanacak. Turistik tesis ve yerleşim birimlerinin taşkın faydası yılda 40 milyon, arazinin uygun şartlarda sulanmasıyla tarımsal gelir artışının ise 65 milyon lira artış olacak. Enerji geliri de yılda 31 milyon lira olacak. Tesis ile sağlanacak yıllık milli gelir 145 milyon lira ve 4 bin 731 kişiye istihdam sağlanacak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA