24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Elazığ Valisi Erol: TOKİ tarafından evleri teslim edilen depremzedelerin eski ve hasarlı evleri yıkılacak - 17:47

Elazığ Valisi Muammer Erol, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından evleri teslim edilen depremzedelerin eski ve hasarlı evlerinin yıkılıp ortadan kaldırılacağını söyledi.
Elazığ Valisi Muammer Erol, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından evleri teslim edilen depremzedelerin eski ve hasarlı evlerinin yıkılıp ortadan kaldırılacağını söyledi.

Elazığ'da 8 Mart 2010 tarihinde meydana gelen depremin 1. yıl dönümünde, Elazığ Valiliği tarafından düzenlenen toplantıda, geçen bir yılın değerlendirmesi yapıldı.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Erol, deprem sonrası kurumlar tarafından başarılı bir çalışma yapıldığını ifade etti.
Erol, kendilerine ev teslim edilen ama geride ağır ve orta hasarlı ev bırakan depremzedelerin evlerinin yıkılması gerektiğini vurguladı. Erol, "Bölgede bilindiği gibi aktif bir fay bulunuyor ve bu fay zaman zaman ufak depremlere neden olmaktadır. Allah korusun, tahribata neden olacak bir deprem olma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Bu bir yıllık süreçte önemli bir çalışma sergilenerek, vatandaşların hak ve talepleri süratle yerine getirilmiştir.'' şeklinde konuştu.

Depremzedelikten 'deprem zadelik' çıkarmak isteyenlerin olduğunu kaydeden Erol, yapılması gereken önemli işlerin bittiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katkısıyla depremzedelere beyaz eşya dağıtıldığını hatırlatan Erol, şöyle devam etti:
''Hak sahibi olan, ancak yaşanan hak sahipliği süreci tamamlanmadığından evleri yapılamayanların evleri için ihale süreci Mart ayında gerçekleştirilecek ve Nisan ayında başlatılacaktır. Biz bu ihaleleri 'açık ihale' sisteminde yapmak arzusundayız; ancak gerek duyarsak işin uzamaması için davet usulünde de yapabiliriz. İhalelerde rekabet şartlarının oluşmasını ve ehil firmaların almasını arzu etmekteyiz. Gerek yapacağımız bu ihale ile yapımı gerçekleştirilecek olan 819 konutun, gerekse TOKİ'nin yapacağı 526 konutun Eylül veya Ekim aylarında bitirilmesini ve vatandaşlarımıza teslim edilmesini planlamaktayız." diye konuştu.
İl Afet ve Acil Durum Müdürü İhsan Görgöz ise geçen bir yıllık süre zarfında yapılanlarla ilgili rakamsal bilgi verdi. Elazığ'ın Karakoçan ilçesi Başyurt Merkezli 6.0 şiddetindeki depremde, 42 kişinin hayatını kaybettiği ve 137 vatandaşın yaralandığını hatırlatan Görgöz, deprem sonrası devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini kaydetti. İhsan Görgöz, TOKİ tarafından bölgeye yaptırılan konutlardan da bahsetti.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Vali Yardımcısı Ercan Çiçek, Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, İl Defterdarı Rifat Özyünlü ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA