21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Engelliler ekmeklerini taş bebeklerden çıkarıyor - 16:45

Mersin'in Erdemli ilçesinde halk eğitim merkezi ve belediyenin açtığı taş bebek kursunda engelliler ekmeklerini taş bebeklerden çıkarıyor.
Mersin'in Erdemli ilçesinde halk eğitim merkezi ve belediyenin açtığı taş bebek kursunda engelliler ekmeklerini taş bebeklerden çıkarıyor.
Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur ile Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, usta öğretici Emine Kurtulan idaresindeki el sanatları kursunu ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Okur, üç ay önce meslek edindirme kursu kapsamında açılan taş bebek kursunda üretilen ürünlerin aşırı talep gördüğünü söyledi. Karadeniz, İç Anadolu ve Ege yöresi ile Çukurova Yörük kıyafetli taş bebeklerden talebin olduğunu vurgulayan Okur, engellilerin yaptıkları taş bebeklerin tanesini 10 ile 15 lira arasında sattıklarını ve satılan ürünlerin parasının da engelli vatandaşlara ödendiğini kaydetti.
Okur, engelli vatandaşların üretime kazandırılmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Özellikle aile ekonomisine katkı sağlayan meslek edindirme kurslarının yoğun talep gördüğünü anlatan Okur, "Mesleki kurslara olan talep oldukça yoğun. Bunda aile ekonomisine sağladığı katkı oldukça etkili oluyor." diye konuştu.
Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise açılan kurslarla binlerce insanın meslek sahibi olduğunu belirterek, bunun kendileri için de gelir kapısı olduğunu kaydetti.
Tollu, ''Evde boş oturan hanımlar kursa katıldıktan sonra üretime katkı sağlayamaya başladılar. Bu bizleri sevindiriyor. Çünkü ev hanımlarımız kurslara katıldıktan sonra yaptıkları ürünleri satarak hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağladıklarının farkına vardılar ve kendilerine güvenleri geldi'' diye konuştu.
Kurs hocası Emine Kurtulan ise üç ay önce başladıkları taş bebek yapımından kısa sürede verim almalarından dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Kursa katılan 21 kişinin tamamının engelli vatandaşlardan oluştuğunu belirten Kurtulan, "Burası bir hobi kursundan ziyade üretim yapan ve çalışan ev hanımlarının ürettiğini kazanca dönüştürdüğü yer olacak. Hiçbir maliyeti olmadan sadece deniz taşları ile taş bebek yaparak satmanın ve ekonomiye katkı sağlamanın sevincini yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA