21 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Ermenilerin katliam gerçekleştirdiği Alaca köyünde anma töreni düzenlendi - 13:44

Ermenilerin 1918 yılında 278 sivil vatandaşı katlettiği Erzurum'un Alaca köyünde, anma töreni düzenlendi.
Ermenilerin 1918 yılında 278 sivil vatandaşı katlettiği Erzurum'un Alaca köyünde, anma töreni düzenlendi.

Erzurum ve çevre ilçelerin düşman işgalinden kurtarılışı törenleri başladı. Alaca köyünde Ermeni Taşnak çeteleri1918'de çoğu kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere 278 vatandaşı katletmişti. Kazım Karabekir Paşa tarafından 10 Mart 1918 yılında Ermeni Taşnak çetelerinin elinden kurtarılan Alaca köyündeki tören Şehitlik'te gerçekleştirildi.

Aziziye Kaymakamı Turgay Ünsal ve Garnizon Komutanlığı tarafından Şehitlik Anıtı'na çelenklerin sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Kaymakam Ünsal, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Ermenilerin Erzurum başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki birçok ilde Müslüman Türklere yönelik katliam gerçekleştiridiğini ifade etti. Güçlü bir Türkiye ve güçlü yarınlar için gelecek kuşaklara tarih bilincinin aşılanması gerektiğine işaret eden Kaymakam Ünsal, "Ordu, devlet ve millet bir ve güçlü olmalı. Atatürk ilkelerinden, 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesine sahip çıkılmalı. Çocuklarımıza milli tarih bilinci aşılanmalı." dedi.

"TÜRK MİLLETİ ADALET VE HOŞGÖRÜLÜYDÜ"
Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşan Piyade Yüzbaşı Ergün Atmaca, Türklerin tarih boyunca fethettikleri topraklara adalet, hoşgörü ve medeniyet götürdüğünü söyledi. Yüzbaşı Atmaca, Osmanlı Devleti içinde sadık millet olarak bilinen Ermenilerin, batı ülkelerinin kışkırtmaları sonucu ekmeğini yedikleri Osmanlı'ya ihanet ettiğini söyledi.
Ermenilerin vahşice gerçekleştirdiği katliamları kınadığını belirten Atmaca,"Türkler katil değildir, katliam yapmamıştır. Türkler gittikleri coğrafyalara adalet, imar, eğitim ve medeniyet götürmüştür. Ermeniler ise ekmeğini yedikleri Osmanlı'ya ihanet ederek, vahşi katliamlar gerçekleştirmiştir." diye konuştu.

TAŞNAK VE ASALA'NIN EYLEMLERİ ANLATILDI
Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği Erzurum Federasyon Başkanı Doç. Dr. Süleyman Çiğdem, Ermenilerin Türkiye'de ve Azerbaycan'ın Hocalı bölgesinde gerçekleştirdiği katliamları anlattı.

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu ise konuşmasında Ermeni terör örgütü ASELA'nın, Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Türk diplomatlara ve ailelerine yönelik gerçekleştirdiği terörist eylemleri dile getirdi.

Törenler, toplu mezarlığın ziyaret edilmesi ve Türk Soykırım Müzesi ile Kütüphanesi'nin gezilmesiyle son buldu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA