16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gazeteci-Yazar Ahmet Turan Alkan: Gazeteci hakikat karşısında duyarlı ve saygılı olmalı - 16:07

Gazeteci-Yazar Ahmet Turan Alkan, gazeteciliğin manipülasyona açık tehlikeli bir meslek olduğunu belirterek, "Meslekte dikkat edilmesi gereken tek şey hakikat.
Gazeteci-Yazar Ahmet Turan Alkan, gazeteciliğin manipülasyona açık tehlikeli bir meslek olduğunu belirterek, "Meslekte dikkat edilmesi gereken tek şey hakikat. Hakikat karşısında duyarlı ve saygılı olmalıyız." dedi
Alkan, Marmara Gazeteciler Derneği (MAGDER) ve Gebze Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Edindirme Kursları (GESMEK)'nın ortak düzenlediği gazetecilik kursunda ilk dersi Zaman Gazetesi Yazarı Ahmet Turan Alkan verdi. Yerel basın mensuplarına yönelik açılan gazetecilik mesleğini geliştirme kursunun açılış kurdelesini Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve MAGDER Başkanı İltifat Necefli ile birlikte kesen Yazar Alkan gazetecilere, "Doğruluktan asla ayrılmayın. Önemli olan hakikate hizmet etmektir." tavsiyesinde bulundu.
Gazeteciliğin manipülasyona açık tehlikeli bir meslek olduğunu anlatan Alkan, "Meslekte dikkat edilmesi gereken tek şey; hakikat. Hakikat karşısında duyarlı ve saygılı olmalıyız." dedi
Gazetecilerin her konuda bilgi ve görüş sahibi olması gerektiğini ifade eden Alkan, "Bunun yanı sıra çok iyi bir düzeyde edebiyat ve yazım bilgisine sahip olmalıdır. Siz mesleğinizde iyiseniz kesinlikle fark edilirsiniz. Mesleğinizde vasfınızı sürekli geliştirmeye dikkat edin. Bol bol farklı ürünlerde eserler okuyun. Okudukça kelime dağarcığınızın geliştiğini sizler de fark edeceksiniz. Kelime ve bilgi dağarcığı gelişen gazetecilerin kıymeti ona paralel olarak artacaktır." şeklinde konuştu.

KÖŞKER: GAZETECİLİK ZOR VE MEŞAKKATLİ BİR MESLEK
Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, her zaman dinamik, güçlü ve etkin bir yapısı olan yerel basının gelişimine katkı sağlayacak kursun medya çalışanlarına hayırlı olmasını temenni etti. Gazeteciliğin zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu vurgulayan Köşker, "Gazetecilik, mesleği icra edenin sürekli kendisini geliştirmesi gereken bir meslek grubu. Doğru, tarafsız ve ilkeli haberciliğe imza atan yerel basınımızın değerli temsilcilerinin gelişimine katkı sağlayacak bu kursumuzla, çorbada bizim de tuzumuz olsun istedik. İlklere imza atan yerel basınımızın temsilcilerinin bu eğitim aşkı umarız, diğer meslektaşlarına da vesile ve örnek olur." dedi.
12 hafta boyunca 72 saat ders verilecek gazetecilik kursunda, KOÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlileri basın tarihi, muhabirlik türleri, haber unsurları, haber dili ve kuralları, gazete yazı türleri, medyada insan kaynakları, kamu yararı ve medya, haber fotoğrafçılığı, basılı ve görsel medya analizi, gazetecilerin sosyal hakları konularında bilgiler verilecek.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA