22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gaziantep, 2011 Konut Kurultayı'nın ilgi odağı oldu - 15:19

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin kentsel dönüşüm ve TOKİ işbirliği ile gerçekleştirdikleri projeleri, 2011 Konut Kurultayı'nda görücüye çıktı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin kentsel dönüşüm ve TOKİ işbirliği ile gerçekleştirdikleri projeleri, 2011 Konut Kurultayı'nda görücüye çıktı.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, 4-5 Mart 2011 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen kurultayın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Habitat İnsan Yerleşimleri Başkanı Joan Clos, Tokyo Valisi Shintaro Ishıhara, ISOCARP Başkanı İsmail Fernandez Mejia, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar katıldı.

Konut sorununun çözümü için öncelikli konuların başında gelen kentsel dönüşümün yanı sıra, Türkiye'nin gelecekteki konut stratejilerine ilişkin yeni hedefleri ve bu çerçevede TOKİ'nin gelecek vizyonunu paylaşmak, konut sorununa çözüm arayışları ve uluslararası tecrübeleri paylaşmak amacıyla düzenlenen Kurultay'da, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey ve Şehitkâmil İlçe Belediyeleri tarafından TOKİ işbirliği ile kentimizde gerçekleştirilen projelerin anlatıldığı bir stant kuruldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Kent Planlama Şube Müdürlüğü'nden şehir plancılarının yer aldığı stantta, Gaziantep'teki kentsel dönüşüm, TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının yanı sıra Gaziantep'te son 7 yılda, 10 bin 387 konut, 12 ilköğretim okulu, lise, 2 kreş, 6 ticaret merkezi, 10 spor salonu, 5 camii, 2 sağlık ocağı, kütüphane ve 100 yataklı hastane ve sevgi evi yatırımı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen koruma, uygulama ve restorasyon projelerini içeren kitapçıklar dağıtıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı kurultaya, 30 ülkeden bakan, müsteşar ve temsilcilerin yanı sıra, yerel yöneticiler, uzmanlar ve sektör temsilcilerinin de bulunduğu 4 bin davetli katıldı. Toplam 11 oturuma 15 yabancı, 51 Türk konuşmacı katılarak, kentsel dönüşüme ilişkin çarpıcı yorum, tespit ve bilimsel verileri dile getirdi.

Ana teması 'Konutta Yeni Yaklaşımlar, Stratejiler, Eylemler ve Kentsel Dönüşüm, Doğal Afetlere Hazırlıklı Bir Türkiye İçin Kentsel Dönüşüm Seferberliği' olan Kurultay'da mimarlıktan yerel politikalara, mühendislikten şehirciliğe kadar birçok konu ele alındı.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA