23 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gençler kırsal kalkınma için seferber oldu - 13:41

Uludağ Üniversitesi öğrenci toplulukları tarafından sosyal sorumluluk amaçlı yürütülen Köye Öğrenci Yardımı (KÖY) projesi, 'kırsal kalkınma' hedefiyle yola çıkıyor.
Uludağ Üniversitesi öğrenci toplulukları tarafından sosyal sorumluluk amaçlı yürütülen Köye Öğrenci Yardımı (KÖY) projesi, 'kırsal kalkınma' hedefiyle yola çıkıyor. 'Biz bir hayal kurduk' diyen üç öğrencinin başlattığı ve iki yıl içinde 20 öğrenci topluluğunun hayaline dönüşen KÖY, düzenlenen kongre ile akademisyenlerden de tam destek aldı. Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay, gençlerin, yeniden memleket meselelerine kafa yormalarını görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
Köye Öğrenci Yardımı Projesi (KÖY) kapsamında Uludağ Üniversitesi Rektörlük Salonunda başlayan 'AkademiKöy' Kongresi, çeşitli üniversitelerden gelen öğrencilerin de katılımıyla başladı.
Kongrenin açılışında konuşan Uludağ Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay, kendisinin Mahmut Makal'ın 'Bizim Köy', daha sonra da Cahit Orhan Tütengil'in armağan ettiği kırsal kalkınmayı anlatan kitabını okuyarak yetiştiğini dile getirdi. Sarıbay, şunları söyledi: "Ne yazık ki o dönemde gençler politik olmakla suçlandı. Sonraki dönemde ise apolitikleştirilerek duyarsız hale getirildi. Şimdi sosyal sorumluluk projesi adı altında üç kişiyle başlayan bu hayalin 20 topluluğun projesi haline geldiğini görüyorum ve gençlerinin kırsal kalkınma gibi memleket meselesiyle ilgilenmesi beni çok mutlu ediyor. Çünkü gençler memleket meselelerine ne kadar kafa yorarsa ülkemiz o kadar kalkınabilir."

"ON YIL SONRA KÖYLER BOŞALACAK"
'AkademiKöy' Kongresi'ne katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal da, öğrencilere kırsal kalkınmanın Türkiye için önemini anlattı. Kırsal kalkınmaya değil sanayileşmeye önem veren bir kalkınma anlayışı ile köydeki fakirliğin kentlere taşındığını, kentlerde yaşayanların da sanayinin ucuz işgücü ihtiyacını karşıladığını belirten Prof. Dr. Uysal, "Ne yazık ki artık gençler köyde oturmuyor. Yaklaşık 10 yıl sonra ise köylerde kimse kalmayacak." diye konuştu.
Prof. Dr. Uysal, Türkiye'nin bir an önce kırsal kalkınmayı da içeren bir kalkınma modeline geçmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin kırsal kalkınma hedefine ulaşabilmesi için öncelikle devlet-vatandaş ilişkilerini yeniden düzenlemesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Uysal şunları söyledi: "Biz öncelikle, devlet-vatandaş ilişkilerini yeniden düzenlemeliyiz. Bugüne kadar 'vatandaş devlet için' anlayışı egemendi, bundan sonra 'devlet vatandaş için' anlayışı olmalıdır. Bunu değiştirmediğimiz sürece hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Batılılar nasıl, problemin sonuçlarını değil, nedenlerini ortadan kaldırmayı hedefleyerek işe başlıyorsa biz de öyle yapmalıyız. Türkiye'nin toprak, su, ürün haritasını çıkarıp hangi ürün nerede, nasıl daha iyi yetişiyorsa o ürüne orada destek vermeliyiz. Üniversite-sanayi işbirliği eşittir Teknopark'tır diyenlere çok kızıyorum. Üniversite-tarım işbirliği eşittir Biyopark neden olamıyor? Üniversiteler de kendi bölgelerinin toprak, su, ürün haritalarını çıkararak Biyopark'larını kurmalıdır. Politik irade ise, kurumsal, maddi, personel altyapısı oluşturarak, tarımı kayıt altına alarak, çiftçinin örgütlenmesini sağlayarak kırsal kalkınmayı başlatmalıdır."

TOROSLARDA FARSAK PROJESİ
Toroslarda KÖY projesine benzer bir projeyi başlatanlardan Tuncer Gültang da, yaşam şartlarının zor olduğu, gelir düzeyinin aylık 100-200 lirayı geçmediği Toroslardaki göçü engellemek amacıyla yola çıktıklarını aktardı. Toroslardaki dağ ve orman köylerinde köyden kente göçü engellemek, köy kültürünü yaşatmak amacıyla başlattıkları 'Farsak Projesi' hakkında bilgi veren Gültang, projelerinin Türk Franchasing Derneği (UFRAD) tarafından desteklendiğini hatırlattı. Gültang, şu bilgileri verdi: "Bu proje olmasaydı Toroslarda esrar ve eroin had safhada olacaktı. Oysa şimdi bir sistem kuruldu ve köyün refah düzeyi arttı. Gençlerin de kendine güveni geldi. Yöreye özgü kahve ve peynir markalaştı, organik tarım gelişiyor, dahası sosyal hayatta önemli değişmeler oldu."
Gültang, Uludağ Üniversiteli gençlerin KÖY Projesini duyunca çok sevindiğini anlatırken, "Bu heyecanınızın devamı için projenin ve projede görev alanların mutlaka bir sisteme oturulması gerekir." ifadesini kullandı.
Törende geçen ay vefat eden Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz'e KÖY Projesine desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verildi. Akademiköy Kongresini organize eden öğretim elemanı Rüyam Küçüksüleymanoğlu, Mete Cengiz'in plaketini eşi Prof. Dr. Candan Cengiz'e takdim etti.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA