24 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Giresun'da ekmek fiyatlarında karmaşa sürüyor - 16:37

Ekmek fiyatındaki karmaşanın giderilmesi için Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB)'da yapılan toplantıdan yine bir sonuç alınamadı.
Ekmek fiyatındaki karmaşanın giderilmesi için Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB)'da yapılan toplantıdan yine bir sonuç alınamadı. Giresun'da fırıncılar arasındaki rekabet nedeniyle bir liradan satılan 400 gram ekmeği fiyatı, 40 kuruşa kadar düşmüştü.

GESOB binasında birlik başkanı Ali Kara, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Tarım İl Müdürlüğü, GTSO yetkilileri ve fırıncıların katılımı ile ekmek fiyatları masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, fırıncılara, uzlaşarak sorunu çözmeleri çağrısında bulundu.

Giresun Belediyesi olarak fırıncılara herhangi bir müdahale yetkilerinin bulunmadığına işaret eden Aksu, "Fiyat sorununu mutlaka çözmeliyiz. Sorunu ancak fırıncılar kendi aralarında halledebilir. Eğer çözmezlerse belediye olarak halk ekmek uygulamasına da geçebiliriz. Bunda da çok ciddiyiz." dedi.

Aksu, Giresun'da fırın sayısının nüfusa göre çok fazla olduğunu, bunun önüne geçmek için de çalışma başlatacaklarını aktardı.
Fırın açmak isteyenlerin GESOB ya da bağlı bulundukları fırıncılar oda ile GTSO'ya kayıtlı iseler buradan onay yazısı getirmeleri durumunda izin verileceğini vurgulayan Aksu, "Eğer bu onay yazıları yoksa, fırın açma başvurularını geri çevireceğiz. Bağlı bulunduğu odalardan onay yazısı getirmeyen kimseye fırın açma izni vermeyeceğiz." diye konuştu.

GESOB Başkanı Kara, fırıncılar arasındaki rekabetten dolayı ekmek fiyatında karmaşa yaşandığını hatırlattı. Ekmek fiyatında yaşanan karmaşanın fırıncılar kadar diğer esnafları da olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Kara, buna müsaade etmeyeceklerini aktardı.

Fırıncılara 15 gün süre tanıyarak ekmek fiyatında yaşanan karmaşaya son vermelerini isteyen Kara, şöyle konuştu: "Uzun süredir fırıncılar arasındaki rekabeti önlemeye çalışıyoruz. Ancak tüm çabalarımıza rağmen bir türlü bu sorunu gideremedik. Fırıncılar arasındaki rekabet, tüm esnaf kesimini olumsuz etkiliyor. Artık bu sorunu çözmemiz gerek. Fırıncılara 15 gün süre veriyoruz. Bu süre zarfında kendi aralarında anlaşarak bu sorunu çözsünler. Aksi takdirde biz de belediyenin halk ekmek uygulamasına destek veririz. Kimsenin esnafımızı ve halkımızı mağdur etmesine izin vermeyiz."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA