21 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gölcük iddianamesi kabul edildi - 16:10

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalar sonucu ele geçirilen belgelerle ilgili iddianame kabul edildi.
Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramalar sonucu ele geçirilen belgelerle ilgili iddianame kabul edildi. Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, Albay Hüseyin Hançer hakkında da yakalama emri çıkardı. İddianamede Koramiral Kadir Sağdıç hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.
    Askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelere ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan ilk iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç'ın da sanıkları arasında olduğu davanın Poyrazköy davası ile birleştirilmesi talebi ise duruşmada değerlendirilecek. Davanın ilk duruşması 23 ve 26 Ağustos'ta yapılacak.
    Mahkeme, tutuklu sanıklar Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması, bunların halen devam ediyor olması, tutuklu kaldıkları süre, alternatif koruma tedbirlerinin uygulanmasının sanıklara isnat edilen suçların kapsamı açısından yetersiz kalacağıgerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
    Tutuksuz sanık Albay Hüseyin Hançer hakkında bulunduğu konum ve görev itibariyle elde edilen deliller ve bunlara dayanak teşkil edebilecek işlemlerin araştırılması açısından delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme durumunda olup bu tehlikenin halen devam ettiği gerekçesiyle yakalama emri çıkarıldı.
    Duruşmanın görüntülü ve sesli kayıt sistemi kullanılarak yapılmasına hükmeden mahkeme, davanın 4 tutuklu sanığı ile Balyoz davası kapsamında tutuklu olan 2 sanığın duruşmalara getirilmeleri sırasında ve duruşma sırasında tüm sanıkların güvenliklerini tehlikeye sokabilecek hareketlere karşı ve yine adliye çevresinde bazı gösterilere ve taşkınlıklara karşı çok sıkı güvenlik önlemlerinin aldırılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasını kararlaştırdı.
    İddianamedeki tutuklu sanıklar, Binbaşı Kemalettin Yakar, Binbaşı Behçet Altıntaş, Binbaşı Mehmet Cem Cağlar, Astsubay Erdinç Yıldız. Tutuksuz sanıklar ise Poyrazköy davasının tutuksuz, Balyoz davasının tutuklu sanıkları Koramiral Kadir Sağdıç, Albay Ali Türkşen, Albay Hüseyin Hançer, Astsubay Halil Cura, Başçavuş İsmail Bak, işçi Tanju Veli Aydın.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA