19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Gül: YÖK'ün görev ve rolü değişmeli - 13:15

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kuruluş dönemindeki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasında çok farklar olduğunu belirterek, YÖK'ün görev ve rolünün değişmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kuruluş dönemindeki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasında çok farklar olduğunu belirterek, YÖK'ün görev ve rolünün değişmesi gerektiğini söyledi. YÖK'ün yeniden yapılandırılması gerektiği hususunda toplumsal uzlaşı olduğunun da altını çizdi.
Cumhurbaşkanı Gül, katıldığı Uluslararası Yüksek Öğretim Kongresi'nde üniversitelerin dünya sorunlarına duyarlı mezunlar yetiştirmesi gerektiğini ifade etti. Üniversitelerin küresel liderlik konusuna daha fazla odaklanması gerektiğini söyleyen Gül, "Üniversitenin bilimsel nitelikleri ve kalitelerinden asla ödün verilmemelidir. Üniversitenin esas iç işlevini ve fonksiyonunu zayıflatacak davranışlardan kaçınmak gerekiyor. Bu konuda her şeyi de devletten beklemek yetersiz. Üniversitelerimiz finansman açısından da bir çeşitlenmeye gitmelidir. Üniversitenin kaynaklarını çeşitlendirmek için toplumun yanı sıra, devletin ilgili birimleriyle ve iş dünyasıyla kuracağı ilişkiler üniversitenin bağlarını güçlendirecektir." dedi.
YÖK'ün kuruluşu dönemindeki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasında çok farklar bulunduğunu kaydeden Gül, YÖK'ün görev ve rolünün değişmesi gerektiğini ifade etti. YÖK'te zaman zaman bazı değişiklikler ve bazı düzenlemeler yapıldığını kaydeden Gül, "Bunların yeterli olmadığı kanaatindeyim. YÖK kurulduğunda 27 üniversite varı. Bugün bu sayı 160'ı geçmiştir. YÖK'ün artık yeniden yapılandırılması gerektiği hususunda geniş bir toplumsal uzlaşı da vardır. Bu konuda yapılacak tartışmalara önem veriyorum. YÖK artık üniversiteleri kontrol altına tutmaya adanmış bir kurum olmaktan çıkmalı. Üniversiteler arasında koordinasyon sağlayan bir kurum olmalıdır. Üniversitelerin performansını izleyen bir kurum olmalıdır. YÖK, üniversitelerin her türlü işiyle uğraşan icracı bir kurum olmaktan çıkıp, genel stratejileri belirleyen bir kurum haline dönüşmelidir. YÖK, üniversitelerdeki farklılaşma ve çeşitlenmeyle desteklemeli. Üniversitelerimizi uluslararası rekabette öne geçirmenin tek yolu, farklılaşmaları için tüm desteklerin sağlanmasıdır. Bugünkü sistemi taşıyabilmek gerçekten mümkün değil." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA