19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Haberal'ın Adli Tıp Genel Kurulu'na sevk talebi tekrar mahkemede - 19:14

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın avukatlarının 'Haberal'ın Adli Tıp Genel Kurulu'na sevk edilmesi' yönündeki talebini değerlendiren Silivri ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı görevli olmadıklarını belirtti.
Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın avukatlarının 'Haberal'ın Adli Tıp Genel Kurulu'na sevk edilmesi' yönündeki talebini değerlendiren Silivri ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı görevli olmadıklarını belirtti. Bunun üzerine avukatlar tekrar davanın görüldüğü mahkemeye başvurdu. Avukatlar daha önce de mahkemeye başvurmuş ancak mahkeme de savcılığın görevli olduğuna karar vermişti.
Ergenekon davasının tutuklu sanığı Haberal'ın avukatları, müvekkillerinin cezaevinde yatabileceğine dair 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun 'oy çokluğu' ile verdiği karar üzerine, Adli Tıp Kurumu Kanunun 15. Maddesi'ne göre adli tıp ihtisas kurullarınca 'oybirliğiyle' verilmemiş kararların Adli Tıp Genel Kurulu'na gönderilmesi gerektiğini belirmişti. Avukatlar önce davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Talebi inceleyen mahkeme, oy çokluğu ile bu talebi değerlendirmekle mahkemenin değil Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görevli olduğuna karar vermişti. Karara muhalefet eden mahkeme başkanı Köksal Şengün, "Bu talebi mahkememiz karar bağlayabilir." demişti.
Taleple ilgili Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı kararını verdi. Kararında Haberal'ın 11 Mart 2011 tarihinde Silivri Cezaevi'ne nakledildiğini belirten Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, "Mehmet Haberal'ın daha önceki Adli Tıp Kurumu'na sevk kararını biz vermedik. Bu konuda bir karar vermede görevli değiliz." yanıtını verdi. Avukatlar bunun üzerine Haberal'ın Adli Tıp Kurumu'na sevk kararını veren Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Haberal'ın Adli Tıp Genel Kurulu'na sevk talebini, inceleyen Bakırköy Başsavcılığı da, "Mehmet Haberal'ı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'Adli Tıp Kurumu'na sevk edilsin' ara kararı doğrultusunda sevk ettik." diyerek avukatların talebini reddetti.
Haberal'ın avukatları başvurularının iki başsavcılık tarafından da reddetmesi üzerine tekrar Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA