16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Habur Sınır Kapısı'nda 81 milyon değerinde kaçakçılık - 15:45

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'nda son 5 yılda 81 milyon TL değerinde kaçakçılık olayı yaşandığı bildirildi.
Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'nda son 5 yılda 81 milyon TL değerinde kaçakçılık olayı yaşandığı bildirildi.

Habur sınır kapısında, 2006-2011 yılları arasında meydana gelen bin 912 kaçakçılık olayında toplam 81 milyon 636 bin 694 TL değerinde kaçakçılık gerçekleşti. Bununla ilgili 2 bin 616 kişi gözlem altına alınırken, 393 kişi de adli işlem yapılmak üzere savcılığa gönderildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Habur Gümrükler Başmüdürü Hasan Eken, sınır kapısında son 5 yılda kaçakçılık ekiplerinin 81 milyon TL değerinde kaçakçılık olayını ortaya çıkardığını söyledi. Sigara kaçakçılığının bölgede çok yaygın olduğunu ifade eden Müdür Eken, yakalanan sigara ve gıda maddelerinin belirli süre sonra imha yöntemi ile tasfiye edildiğini söyledi.

KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEDE ÖNLEMLER ARTTI
Kaçakçılık olaylarının da karşı güvenlik önlemlerini artırdığını belirten Baş Müdür Hasan Eken, "Kaçakçılık ile mücadelede Habur Sınır Kapısı konuşlandırılırken 2 adet büyük x-ray cihazı alınmıştı. Bunlar TIR'ların denetimini yapmaktadır. Daha sonra bomba mühimmat detektör köpeği ilk olarak Habur sahamıza Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirildi. Bu köpek detektör köpek vasıtasıyla da kontroller yapılmaktadır. Çok yakın zamanda da bagaj x-ray dediğimiz ünite yolcuların girişlerdeki kapalı kutularını aramak için bir x-ray ünitesi oluşturduk." diye konuştu.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA