16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı kurslara ilgi yoğun - 12:09

Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı yöresel el sanatlarından tel kırma ve el nakışı kursuna ev hanımları ilgi gösteriyor.
Zonguldak'ın Alaplı ilçesi Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı yöresel el sanatlarından tel kırma ve el nakışı kursuna ev hanımları ilgi gösteriyor.
Yöresel el sanatları içerisinde yer alan tel kırma sanatının tekrar canlandırılması için açılan kurslar yoğun ilgi görüyor. Alaplı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Uludağ, halk eğitim merkezi olarak çeşitli branşlarda 112 adet kurs açtıklarını belirtti. Uludağ, "Bartın ve Zonguldak çevresinin yöresel el işi sanatı içerisinde yer alan tel kırma kursu açtık. Ev hanımları ve genç kızlarımız bu işi öğrenmek için büyük ilgi gösteriyor. Ev hanımları bu el işi sanatını öğrenip hem çeyiz için ayırırken hem de sipariş usulü işleme yaparak ev ekonomilerine katkı sağlıyor." dedi.
Kurs Öğretmeni Elvide Çetinkaya ise kursla ilgili konuşmasında, "Gazi Üniversitesi El sanatları ve Nakış Bölümü mezunuyum. Alaplı Halk eğitim merkezinde 2 yıl önce göreve başladım. Sabahtan Tel kırma kursları veriyorum. Kursta 17 öğrencim var. Öğleden sonra El nakısı kursu veriyorum. Bu kursta da 18 öğrencim devam ediyor. Kursta Tel Kırma, Kanaviçe iğnesi, Türk işi Kurdele nakısı gibi konularda kursiyerlere çeşitli işler yaptırıyorum. Kurslarımız Ekim ayında başladı Haziran ayı başında bitecek ve sergi açacağız." dedi.
Tel kırma kursuna katılan Rahime Çiçek, tel kırma işini daha önceden yaygın olarak yapıldığını belirterek, "Bizler bu işi öğrenmemiştik, şimdi halk eğitim merkezinin kurs düzenlediğini öğrendim ve kaydoldum. Tel kırma işini öğreniyorum. Yaptığım işleri çocukların çeyizine ayırırken, bazı arkadaşlarımızda komşularının sipariş verdiği işleri yapıyorlar. Onu da yapıp küçükte olsa para kazanıyorlar. Zevkli bir el işi, tüm kadınlara tavsiye ediyorum." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA