19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Hayatlarında ilk defa deniz gördüler - 16:38

Mardin'in Derik ilçesinde eğitim gören lise öğrencileri, 'Gönül Köprüsü' projesi kapsamında Kocaeli'ne geldi.
Mardin'in Derik ilçesinde eğitim gören lise öğrencileri, 'Gönül Köprüsü' projesi kapsamında Kocaeli'ne geldi. Mardinli öğrenciler, gezi kapsamında ilk defa uçağa, feribota bindi. Bir çoğu da hayatlarında ilk defa deniz gördü.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğrencilerin ve kültürlerin kaynaşması adına düzenlenen 'Gönül Köprüsü' projesi kapsamında, Mardin'in Derik ilçesindeki Derik Lisesi'nde eğitim gören 10. ve 11. Sınıf öğrencileri Kocaeli'ne geldi. Kocaeli'nde Sekapark, Gölkay Park, Orhan Camii ve Kent Müzesi gibi şehrin önemli yerlerini gezen Mardinli gençler, bu gezi ile hayatlarında ilkleri yaşadı. Gençler, Kocaeli'ne gelmek önce için uçağa bindi, ardından Körfez turunda deniz otobüsü ile gezi yaptı. Mardinli gençler için düzenlenen Körfez turunda, bir çok öğrenci heyecanlı dakikalar yaşadı. Gençler, hayatlarında ilk defa deniz gördüklerini ve ilk defa deniz otobüsüne binerek seyahat yaptıklarını ifade ederek, çok mutlu olduklarını ifade etti.
Dindane Erol, gerçekleşen bu gezi ile hayatında ilk defa uçağa ve deniz otobüsüne bindiğini, ilk defa Kocaeli'nde deniz gördüğünü söyledi. Arkadaşlarının çok mutlu olduğunu kaydeden Erol, kendilerini karşılayan Kocaelili öğrencilerin çok sıcak kanlı olduğunu söyledi.
'Burada önemli olan farklı kültürlerin bir araya gelmesi' diyen Erol, "En önemlisi birbirimizle yabancılık çekmemek. Ne bileyim çok güzel bir duygu, anlatamıyoruz. Bunda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen hocalarımız eski Derik kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz. Bize bu desteği, bu organizasyonu sağladığı için teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız uçağa binmemişti, bu fırsatı bize tanıdılar. Vapur gezimiz çok güzeldi, onları bize tanıttılar. Çok güzel bir gündü." dedi.

Derik Milli Eğitim Şube Müdürü Cahit Söylemez ise doğu ve batının kaynaşması adına düzenlenen gezinin çok olumlu olduğunu söyledi. İnsanların birbirini tanımadığı için kavgaların olduğunu belirten Söylemez, Gönül Köprüsü projesi ile insanların birbirini tanıdığını dile getirdi. Söylemez, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ulaşım olanaklarının geliştiği dünyamızda mesafeler kısaldı. Bizim için önemli olan zihinlerde olan mesafelerin kısalmasıdır. Ne yazık ki dünyamızda önyargılar bu zihinlerdeki mesafeleri artırdı. Ruhlarımızı birbirimize yabancılaştırdı. Biz de ruhlarımızı birbirimize yakınlaştırmak adına gönül birlikteliğini sağlamak adına bu projeye büyük bir önem veriyoruz. Biz biliyoruz ki sevmek tanımakla başlar. Tanımadığımız şeyi sevemiyoruz. İnsan tanımadığı şeye karşı önyargılıdır. Ve biz birbirimizi daha çok tanıdıkça, birlikte aynı sofrada yemek yedikçe, birlikte halay çekip birlikte horon teptikçe, birlikte Kürtçe ve Türkçe şarkılar söyledikçe birbirlerimizi daha iyi tanıyacak ve farklılığımızı, zenginliğimizi, güzelliğimizi birlikte yaşayacağız."


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA