18 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İHH, Mavi Marmara şehitlerini anma gecesi düzenledi - 01:33

İnsan Hak ve Hürriyet İnsani Yardım Vakfı (İHH) Hatay Şubesi, Mavi Marmara'da şehit düşen müslümanlar için İskenderun'da 'Şehitleri Anma' gecesi düzenlendi.
İnsan Hak ve Hürriyet İnsani Yardım Vakfı (İHH) Hatay Şubesi, Mavi Marmara'da şehit düşen müslümanlar için İskenderun'da 'Şehitleri Anma' gecesi düzenlendi. Gecede duygu ve hüzün dolu anlar yaşandı.
Program, Grand Plaza'da yapıldı. 31 Mayıs 2010'da Akdeniz açıklarında, Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybedenlerden İskenderunlu Cengiz Akyüz için hazırlanan sinevizyon gösterimi sırasında, Cengiz Akyüz'ün annesi Safiye Akyüz, eşi Nimet Akyüz, yakınları ve salonu dolduran vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Kıyamete kadar Kudüs'ün eteklerinde mücahitler eksik olmayacak. Zalim istediği kadar oraya ateş kussun ama Mescid-i Aksa'nın da Filistinlilerin de ebabil kuşları var. Biri İskenderun'dan, biri Adana'dan, bir diğeri Adıyaman'dan, İstanbul'dan, İzmirden çıkar yine giderler Mescid-i Aksa'yı koruyacak ebabil kuşu olurlar. Birinci filoda nasıl geldiysek ikinci filo ile de geleceğiz ve Akdeniz buna şahit olacak. Denizde şehit olan müslümanlar iki defa şehit olurlar. Bu kardeşlerimiz çok büyük mükafat elde ettiler" dedi.
Yıldırım, İskenderun'dan dünya liderlerine mesaj göndererek sözlerine şöyle devam etti: "Bir müjde veriyorum. Bu yolculuğumuz sırasında ey dünya lideri diktatörler, ya Filistin'in yanında yer alırsınız ya da yıkılır gidersiniz. Özellikle Mısır'a söyledik Mısır yıkıldı gitti. Diğer diktatörler de yıkılacak. Artık bu toplulukları Müslüman liderler yönetecek. Hiç kimsenin bunda şüphesi olmasın. Sonuçta bütün İslam dünyası Siyonizm ve emperyalizme karşı birleşecek ve Allah'ü Ekberi'n altında kardeşliğini ilan edecek."
İsrail'de her gün basında yer aldıklarını belirten Yıldırım, "Bizi muhatap alıyorlar, demek ki onlara yetiyoruz. Bu ambargoları kaldıracağız. Sadece Gazze ambargosunu değil, dünyadaki ekonomi üzerindeki abluka ambargosunu, siyaset ambargosunu, küfre karşı ablukayı kaldıracağız, dünya bağımsızlaşacak ve yeraltı kaynaklarımızı kendimiz kullanacağız. Mescid-i Aksa'ya sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı. Mavi Marmara gemisinde 9 şehit verdiklerini hatırlatan Yıldırım, "Bu mücadeleden müslümanlar zaferle çıkmıştır. Bizi vurdular, gemiye binmek isteyenlerin sayısı az iken, şu an en az 500 bin kişi gemiye binmek için müracaatta bulundu. Peki yeterli mi değil, 1 milyon başvuru bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Mavi Marmara gemisinde yaşamını yitiren Cengiz Akyüz'ün annesi Safiye Akyüz ise, eline mikrofonu alarak yaptığı konuşmasında, "Allah'a şükrediyorum, oğlum şehit oldu. İHH ve bu kutsal davada mücadele eden herkese teşekkür ediyorum. Her gün oğlumun fotoğrafına bakıyor, ona dua ediyorum. Bu kutlu yolculukta Allah sizleri muvaffak etsin" dedi. Safiye Akyüz'e İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım plaket takdim etti.
Geceye Ak Parti Hatay milletvekili Orhan Karasayar, İHH Doğu ve Güneydoğu Koordinatörü Selahattin Özer, İHH Hatay Şube Başkanı Zekeriya Kanat, Cengiz Akyüz'ün yakınları ve vatandaşlar katıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA