19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İlk kez bir Diyanet İşleri Başkanı cemevini ziyaret edecek - 16:12

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yarın Zeytinburnu'nda bulunan Erikli Baba Cemevi ve Kültür Derneği'ni ziyaret edeceği açıklandı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yarın Zeytinburnu'nda bulunan Erikli Baba Cemevi ve Kültür Derneği'ni ziyaret edeceği açıklandı. Bu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir cemevine yapacağı bu ziyaret bir ilk olacak. Ziyareti değerlendiren cemevi dedesi Binali Doğan, "Çok doğal, olması gereken bir şey. Ziyaret bizi mutlu eder." dedi.
    Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yarın İstanbul'da bir ilki gerçekleştirecek ve Diyanet İşleri Başkanı olarak bir cemevini ziyaret edecek. Görmez'in ziyaret programına aldığı Zeytinburnu Erikli Baba Cemevi ve Kültür Derneği Dedesi Binali Doğan, ziyareti olması gereken ve doğal bir gelişme olarak değerlendirdi. Ziyaretin Görmez'in arzusu doğrultusunda gerçekleşeceğini aktaran Doğan, "Bu çok tabii çok, çok doğal, neden olmasın. Biz de 3 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı'na gitmiştik. Hacı Bektaş-ı Veli etkinlikleri kapsamında orada program yaptık. Kendimizi anlattık. Hacı Bektaş-ı Veli'yi anlattık." dedi.
    "Bu ülkede sunniler ve aleviler olarak beraber yaşıyoruz." diyen Doğan, "Aynı inancı da beraber paylaşıyoruz. Farklı uygulamalarımız var. Bu da bizim zenginliğimiz. İbadetlerde itikatlarda farklılık olabilir. Biz ibadetleri farklı yaşıyoruz. Tabiî ki Yüce Allah'ın varlığına inanıyoruz. Bu İslam için yeterlidir. Peygamberimiz bir. Ufak farklılıklar dışında ayrımız, gayrımız yoktur. Diyanet Başkanlığı dışında da devlet nezdinde Cumhurbaşkanımız bir cemevi ziyaretinde bulunmuştu. 2007 seçimlerinde miting için buraya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dergahımızı ziyaret etti. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da geçen yıl Muarem ayında bir cemimize katıldı. Bu çok doğal, olması gereken bir şey. Birlik beraberlik için, kardeşlik için, bir ülkede yaşıyoruz. İyi günü, kötü günü paylaşmak zorundayız. Birbirimizi anlamak, birbirimiz kabul etmek ve hoş görmemek zorundayız. Onun için ziyaretlerinde herhangi bir sakınca bulmadığım gibi mutlu oluruz." dedi.
    "Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den bir talebiniz olacak mı?" şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Doğan, "Talebimiz Diyanet İşleri Başkanı'na değil direkt devletedir. Cemevlerinin yasal bir statüye, hukuki bir zemine oturtulması, daha sonra oluşturulacak bir alevi dedeler üst kuruluna temsilcilikle ya da devletin hangi kademesinde temsil edilecekse onun yapılması. Bu da parlamentonun vereceği bir kararla olur. Onun dışında ziyaret bir nezaket ziyareti olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA