16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İmamların da siyasetçilerden istekleri var - 10:20

Din Bir-Sen Sendikası Mardin İl Başkanı Bilal Aydın, halkı temsil edecek vekillerin, seçildikten sonra da halkın içinde, sorunlarına çözüm üretecek çaba içerisinde olması gerektiğini söyledi.
Din Bir-Sen Sendikası Mardin İl Başkanı Bilal Aydın, halkı temsil edecek vekillerin, seçildikten sonra da halkın içinde, sorunlarına çözüm üretecek çaba içerisinde olması gerektiğini söyledi. Aydın, bölgedeki sükunet ortamının kalıcı olmasını diledi.

Mardin'de bir araya gelen Din Bir-Sen Sendikası'na üye imamlar, seçilecek milletvekillerinden talep ve önerilerini açıkladı. İl Başkanı Bilal Aydın, aile hekimliği gibi aile imamlığının hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, halk ile bire bir her türlü sorunun eğitimden geçmiş imamlarla çözülebileceğine inandıklarını ifade etti. Aydın, şöyle dedi:

"Merkezi vaaz ve hutbeler, din görevlilerini araştırma ve kendini geliştirmekten alı koymaktadır. Din görevlileri cemaatle yüzyüze vaaz vermeli, vaaz ve hutbelerini toplumun ihtiyaçlarına göre kendisi hazırlayıp sunmak için çaba harcamalıdır. Bunu yaparken herhangi bir endişe duymadan yapabilmelidir. Vaiz ve imam-hatiplere kürsü ve minber dokunulmazlığı sağlanılmalıdır. İl ve ilçe müftülüklerinde sıklıkla yapılan hizmet içi eğitim kursları görevlileri usandırmakta ve verimsiz olmaktadır. Bunun yerine göreve hazırlık kursları verilmeli, görevde olan din görevlilerine de ilmi sohbetler şeklinde görevlilerinin kendilerini daima geliştirecek şekilde özendirilmelidir."

Diyanet görevlilerine kaynak kitap desteği verilmesi gerektiğini açıklayan Aydın; hac, atama, nakil vb. mülakatların şaibelerden uzak olması için objektif ve kamera ortamında yapılması gerektiğini kaydetti.
Aydın, "Bölgemize atanan din görevlileri toplumun dil, mezhep, örf, adet ve kültürüne yabancı olduklarından görev yerlerinde gerekli saygı ve itibarı görmemektedirler. Bölgemize atanacak görevlilerin eğitimden geçirilmesi gerekmektedir. Bölgemizde din görevlilerinin cemaatin anlayabileceği dilde vaaz ve hutbelerin verilmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır. Bölge halkının Şafii mezhebine mensup olması dolayısıyla Şafii mezhebine gerekli duyarlılığın gösterilmesi gerekir." diye konuştu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA