22 Mayıs 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

İMO Şube Başkanı Bakır: Yağmurun her bir damlası Adana'nın makyajını sildi - 14:06

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, birkaç gündür devam eden yağmurların Adana gerçeğini gözler önüne serdiğini söyledi.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, birkaç gündür devam eden yağmurların Adana gerçeğini gözler önüne serdiğini söyledi.

Abdullah Bakır, yaptığı yazılı açıklamada, Adana'nın kelimenin tam anlamıyla yağmura teslim olduğunu ifade etti. Yağmurun, kentte hayatı felç ettiğini savunan Bakır, merkez ilçelerden Seyhan ve Yüreğir'de bazı mahallelerin su taşkınlarıyla karşı karşıya kaldığını kaydetti. Kimi evleri su bastığını, ara sokak, cadde, hatta bulvarların bile kullanılır olmaktan çıktığını ifade eden Bakır, "Yaya ve araç trafiğinde tam bir kilitlenme yaşanmıştır. Ev ve iş yerleri su baskınına maruz kalan vatandaşlarımız maddi ve manevi zarara uğramıştır." diye konuştu.

Son birkaç gündür yaşananların, kentin nasıl bir altyapıya sahip olduğunu gözler önüne serdiğini ifade eden Bakır, Adana'nın altyapısının eksik olduğunu, ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu belirtti. Bakır, şöyle dedi:
"Ne yazık ki Adana'nın, altyapı hizmeti görmemiş mahalleleri bulunmaktadır. Adana için yaşanabilir, gelişmiş bir kent tanımı yapmak bu noktada nasıl mümkün değilse, altyapıya dönük yatırım yapmayan, kentin çarpık ve yanlış büyümesine ses çıkarmayan, hatta imar değişiklikleriyle bu olumsuzluğu pekiştiren yerel yönetimlerin gelecekte de kentimizi daha da ağırlaşmış sorunlarla karşı karşıya bırakacağı kehanet sayılmamalıdır."

"SORUNLARIN NE KADAR DERİN OLDUĞU BİR KAÇ DAMLA YAĞMURLA ANLAŞILIYOR"
Bakır, Adana'nın, çarpık kentleşme başta olmak üzere, pek çok sorunla boğuştuğunu, sorunların ne kadar derin olduğunun birkaç damla yağmurla bile ortaya çıktığını vurguladı. Bakır, yağmurun her bir damlasının makyajı sildiğini, foyayı meydana çıkardığını ileri sürdü. Adana gibi yoğun yağmur alan bir kentte, yerel yönetimlerin bu sorun merkezli projeler üretmediğini iddia eden Bakır, belediyelerin halkın gerçek sıkıntılarına dair kayda değer hiçbir adım atmadığını dile getirdi.
Yerel yönetimlerin asli görevinin, kent hayatını yaşanılır kılmak, günlük yaşamı kolaylaştıracak kalıcı ve köklü tedbirler almak olduğunu hatırlatan İMO Şube Başkanı Abdullah Bakır, şunları söyledi: "Adana Büyükşehir Belediyesi'nin altyapı konusunda sınıfta kaldığı açıktır. Bu iddianın dayanağı, notun, su taşkınlarına maruz kalan mahalleliler tarafından verilmiş olmasıdır. İMO, sular altında kalan mahallelerde yaşayan ve yerel yöneticilere kırık not veren vatandaşların duygularına tercüman olmaktadır. Ancak inşaat mühendisleri, aynı zamanda mesleki olarak neler yapılması gerektiğini de söylemektedir."
Adana altyapı sistemlerinin, yeniden projelendirilmesini isteyen Bakır, kanalizasyonla yağmur suyu şebekesinin birbirinden ayrılmasını önerdi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA