19 Haziran 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

'İrticayla mücadele eylem planı taslağı' Gölcük'te çıktı - 23:24

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 5 nolu harddisk içerisindeki dökümanlarda İrticayla mücadele eylem planı taslağı bulunduğu ileri sürüldü.
Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 5 nolu harddisk içerisindeki dökümanlarda İrticayla mücadele eylem planı taslağı bulunduğu ileri sürüldü. Sanık Dursun Çiçek'in kızı ve avukatı olan İrem Çiçek, bu bilgilerin emniyet tespit tutanağında geçmesini eleştirdi.

İstanbul 13. Ağır ceza mahkemesinde görülen İrticayla mücadele eylem planı davasında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen 5 No'lu Harddisk içerisindeki 2 dökümana ilişkin İstanbul TEM Şubesi'nin hazırladığı tespit tutanağı mahkemeye ulaştı. Söz konusu belgelerle ilgili yapılan inceleme tutanaklarında çarpıcı bir iddia yer aldı. Buna göre 5 No'lu Harddisk içerisindeki 2 dökümana ilişkin İstanbul TEM Şubesi'nin hazırladığı 262 sayfalık tespit tutanağı mahkemeye ulaştı.

Tespit tutanağında, belgeler arasında "İrtica İle Mücadale Eylem Planı'nın taslağının" bulunduğu iddia edildi. Bunun üzerine İrem Çiçek, TEM'de görevli 3 polis tarafından hazırlanan tespit tutanağında 'Proje' adı verilen word belgesinin Genelkurmay Başkanlığı'na sunulmak üzere 21 Mart 2009'da hazırlandığının iddia edildiğine dikkat çekerek; "Bu Proje çalışmasında görev alacakların listelendiği; 'Kitleşim' isimli excel toblusunun taslağı 2003'te hazırlanmaya başlanmış, 2008'de tamamlanmış. 5 yıllık süre askeri kariyer sisteminde bir çalışma grubu oluşması için normal bir süre değildir" diye konuştu.

Dursun Çiçek'in adının "Kitleşim" listesinde geçtiğini vurgulayan İrem Çiçek "Kitleşim listesi polislere göre İrtica ile Mücadele Planını hazırlamakta çalışacak kişiler grubu. Tuğgeneraller, tümgeneraller, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek bir araya gelmişler önce taslak hazırlamış, son planı Dursun Çiçek hazırlayıp imzalamış." dedi.

5 No'lu Hard Disk'in içerisinden çıkan bir kısım dökümanlarla ek Poyrazköy iddianamesi hazırlanarak 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. Belgelerin bir kısmı Balyoz Eylem Planı dosyasına konulmuş, 163 sanık asker hakkında verilen tutuklama kararı gerekçesine bu konu da yansımıştı.

Avukat Hüseyin Ersöz ise, Gölcük'te bulunduğu iddia edilen 5 No.lu Hard Disk'e ilişkin polis tarafından hazırlanan tespit tutanağına dikkat çekerek "Mahkemenin dijital delillerle ilgili olarak Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından yaptırılan Bilirkişi Raporu ışığında bir an önce delillerin hukuka uygunluğunun denetlenmesi" kararı almasını talep etti.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 6 Aralık 2010 tarihinde yapılan aramada bulunan dijital belgeler, video kasetleri, ses bantlarıyla ilgili Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığınca Bilirkişi Heyeti tarafından hazırlanan rapor, Dursun Çiçek'in talebi üzerine İrtica İle Mücadele Eylem Planı dosyasına da konuldu.

Tutanakta, "Bahse konu belgenin teknik özelliklerine bakıldığında oluşturma ve son kaydetme tarihinin, "İrticayla mücadele eylem planı" isimli belgenin taslağı niteliğinde olan "PROJE" belgesinin oluşturma tarihinden daha sonraki bir tarih olduğu görülmüştür." ifadesi dikkat çekti. Eylem planı taslağının, eylem planı sonrasında oluşturulduğu şeklindeki iddia, belgenin güncelendiği düşüncesini de beraberinde getirdi. Balyoz dosyasında da bulunan 14 Ocak 2011 tarihli Bilirkişi raporunda evraklardaki mantık hatalarına dikkat çekiliyordu.

Duruşma sonunda Mahkeme Başkanı Köksal Şengün tahliye yönünde oy kullanmasına karşın tutuklu sanıklar Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek, emekli subay ve avukat Serdar Öztürk ve eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım'ın tutukluluk hallerinin devamına oy çokluğuyla karar verildi. Dava 1 Ağustos 2011 tarihine ertelendi.

Mahkeme heyeti, Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un dosyaya gelen beyanlarının sanık ve avukatlarına verilip verilmeyeceğine heyetçe incelendikten sonra değerlendirilmesine karar verdi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA