16 Temmuz 2018
  • 1.769
  • 2.3635
  • 81.911
 

Isparta'da beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları bağışlandı - 18:11

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen Süleyman Ceren'in (18) organları bağışlandı.
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen Süleyman Ceren'in (18) organları bağışlandı. Ceren'in, kalbi ambulans uçakla İzmir Ege Üniversitesi'ne, karaciğer ve korneası ise Antalya Akdeniz Üniversitesi'ne organ bekleyen hastalara gönderildi.
    Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi'nde böbrek ve solunum yetmezliğine bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavisi yapılırken ve hemoterapi tedavisi uygulanan tedavisi almak üzere hava ambulansıyla SDÜ hastanesine getirilen Süleyman Ceren'in (18) beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, çocuklarının organlarını bağışlama kararı aldı. SDÜ Tıp Fakültesi Organ Nakil Koordinatörü Ersen Bilgiç, Ceren'in beyin ölümü gerçekleştikten sonra aile ile görüştüklerini ve organ naklinin yapılabileceği yönünde bilgilendirme yaptıkların söyledi. Bilgiç, karaciğer ve kornea'nın Akdeniz Üniversitesi'ne, kalbinde Ege Üniversitesi'ne gönderildiğini belirtti.
    Beyin ölümü gerçekleşen Süleyman Ceren'in ailesi tarafından bağışlanan organlarını almak üzere, İzmir ve Antalya'dan iki ayrı ekip geldi. İzmir ve Antalya'dan gelen ekibin yanı sıra SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nden görevlilerin de aralarında bulunduğu ekip, üç saat süren operasyonun ardından 18 yaşındaki Süleyman'ın organlarını aldı. Ceren'in bağışlanan organlarından kalbi ambulans uçakla İzmir Ege Üniversitesi'ne, karaciğer ve korneası ise Antalya Akdeniz Üniversitesi'ne organ bekleyen hastalara gönderildi.
    Baba Ali Ceren, çocuğunun organları ile en azından bir kaç kişinin hayatının kurtulacak olmasıyla teselli bulduklarını söyledi. Ceren, "İlk duyduğumda 'oğlum gidiyor bari başka canlar kurtulsun dedim'. Bütün organlarını bağışladık. Şunu söylemek isterim ki; organları bağışladığımız kişileri uzaktan da olsa bir kez göreyim başka bir şey istemem." dedi.
    Dayı Abdullah Ayteki'n de bu girişimlerinin örnek olmasını, insanların bir daha böyle şeyler yaşamasını istemediklerini söyledi. Aytekin,insanların organ bağışına daha duyarlı olmasını istedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bundesliga'nın en iyi 5 golü!Sitemizdeki yazı, resim ve haberleri her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Görsel Tasarım : INVIVA